Ropa dál zlevňuje kvůli obavám o poptávku, cena Brentu je blízko 93 USD za barel

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes pokračují v poklesu kvůli obavám o poptávku, za kterými stojí vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby a nová opatření proti šíření koronaviru v Číně. Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:00 SELČ ztrácela 2,8 procenta a dostala se pod 93 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o téměř tři procenta a sestoupila pod 87 dolarů za barel.

Ceny ropy tak klesají již třetí den za sebou. "Poptávka po ropě v západním světě i v Číně stagnuje, zatímco dodávky se postupně zvyšují, zejména díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA," uvedl podle agentury Reuters analytik Norbert Rücker ze společnosti Julius Baer.

Investoři mají obavy z útlumu světové ekonomiky, který by podkopal poptávku po ropě. Hospodářskou aktivitu ve Spojených státech a Evropě nyní brzdí vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb, kterým centrální banky proti rychlému růstu spotřebitelských cen bojují. Ekonomickou aktivitu v Číně navíc podkopává tamní politika nulové tolerance vůči koronaviru, jejímž důsledkem je zavádění rozsáhlých omezení pro pohyb obyvatel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že těžba ropy v USA se v červnu meziměsíčně zvýšila o 1,7 procenta na 11,8 milionu barelů denně, tedy na nejvyšší úroveň od dubna 2020. Středeční zpráva agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy a informací od zdrojů z odvětví, navíc ukázala, že těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 2,4 procenta na 29,58 milionu barelů denně, což představuje rovněž nejvyšší úroveň od dubna 2020.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 92,94 95,64
New York - NYMEX WTI říjen 86,90 89,55

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď