Romeo a Jana v Rubínu

foto Ilustrační foto - Herečka Petra Špalková na tiskové konferenci uspořádané 9. července v karlovarském hotelu Thermal k novému českému soutěžnímu snímku "Smradi", ve kterém si po boku Ivana Trojana zahrála hlavní ženskou roli - maminku Moniku Šírovou.

PRAHA - Mimořádně skvělý typ pro nešťastně zamilované. Neriskujte doživotní invaliditu nepovedeným pádem pod Nuselský most. Stejnou katarzi si dopřejete na drásavě přímočaré divadelní baladě Romeo a Jana francouzského autora Jeana Anouilhe. První hru napsal ve dvanácti letech v roce 1922, poslední v sedmdesáti. Romeo a Jana z roku 1946 jsou někde za polovinou, takže už o milostných karambolech věděl své.

Hodná Julie má hodného snoubence a uznalou budoucí tchýni. Ta však, jako velitelka své mnohočetné rodiny chce přirozeně poznat dívčino rodinné zázemí a zde ubohé dívence kyne zrada. Rodina, z jejíhož nehostinného lůna vyvzdorovala svou ctnost, je přinejmenším netradiční. Přestože byli včas upozorněni na vpád cizorodého živlu, neudělali nic proto, aby vzbudili pochvalné reference.

Tatínek je povaleč a fanfarón, bratr už delší dobu zapíjí útěk frivolní manželky a sestra vydržuje rodinu z peněz, kterými si zase ji vydržuje nějaký ženatý zazobanec. Doma se neuklízí, lednice zeje prázdnotou, pokud zrovna není v zastavárně a po zahradě chodí inteligentní kuře Leon, jen promluvit.

Když se stane, co se stát muselo a tchýně uzří, co nikdy spatřit neměla, dojde k těžkému střetu kultur. Trauma je oboustranné, zvlášť když snaživá panička z nedostatku jiného proviantu zařízne Leona, netušíc, že jde o rodinného příslušníka. Julie si zoufá. A to ještě netuší, že to nejstrašnější teprve přijde. Hodný snoubenec potká Juliinu zlou sestru Janu a život je v troskách.

Do večera nezůstane kámen na kameni a druhý den je ještě horší. Jana si vezme svého milence, který už není ženatý a hodný snoubenec se chystá odjet s ušlechtilou Julií, která se mezitím pod tíhou drtivých událostí uchýlila pod útěšné perutě koňské dávky sedativ. Samozřejmě přežila, neboť pomoc přišla včas, jen jejímu snoubenci, Janě, bratru a tatínkovi už není pomoci. A přece odejdete s hřejivým pocitem, že to vlastně líp dopadnout nemohlo, protože když je lásky příliš, je život k nepřežití.

Dialogy jsou vykrystalizované na nejprůzračnější možné vyjádření známé diagnózy, poznáte všechny nuance stavu, v němž jste se smažili a jistě zase brzy smažit budete, je to hysterické, povědomé až na dřeň, zoufalé, bezvýchodné, poetické, úsměvné a úlevné.

Přičtěte dobré herecké obsazení, komorní prostředí divadla Rubín, skvělé herecké výkony, zajímavé režijní nápady a vnímavé publikum. Dvěma slovy - krásný večer.

Romeo a Jana

Studio Rubín

Jean Anouilh

Překlad: Daniela Jobertová

Režie: Štěpán Chaloupka

Scéna: Jan Dušek

Kostýmy: Petra Krčková

Hudba a text písně: Radůza

Dramaturgie: Klára Novotná

Fotografie: Viktor Kronbauer

Produkce: Daniela Řeháková

Světla, zvuk: Jaromír Mikeš

Rekvizity: Johanna Hamříková

Hrají: Petra Špalková, David Švehlík, Radka Fiedlerová, Zdeněk Dušek, Monika Zoubková, Jiří Plouhat, Zdeněk Loníček.

Hodnocení:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď