Romea.cz: Podezření na kupčení s hlasy ve volbách se objevilo v Krupce a Ústí

foto Volby, volební lístky, volební místnost - ilustrační foto.

Ústí nad Labem - Podezření na kupčení s hlasy ve volbách, které se konají dnes a v sobotu, se objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Uvedl to server Romea.cz. Policie přijala v Ústeckém kraji několik oznámení v souvislosti s volbami v podstatě ze všech okresů, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila. ČTK to řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Také se kvůli tomu kromě jiných obcí opakovaly i v Krupce.

"Podle našich informací se lidé nabízející 300 korun za hlas pro jednu ze stran pohybují na sídlišti Maršov v Krupce a stejně tak je o nákup hlasů chudých Romů zájem v Teplicích. Náznaky toho, že probíhá ovlivňování voleb máme i z ústeckého chudinského sídliště Mojžíř," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz místní aktivista Miroslav Brož. Podle Brože je uplácení chudých a nevzdělaných voličů v přímém rozporu s ústavními hodnotami, nebezpečím pro demokratický systém a policie nestíhá zadavatele, organizátory, ani terénní koordinátory uplácení. Případy Brož policii oznámil.

V celém kraji policie přijala několik podnětů a oznámení, které mohou souviset s nadcházejícími volbami. "Konkrétní obce, kterých se týkají, nebudeme specifikovat, aby to neohrozilo průběh prověřování, nicméně můžeme konstatovat, že se týkají téměř všech okresů v kraji. Obecně lze říci, že se podněty týkají například umělého navyšování počtu občanů v některých obcích, údajného kupčení s hlasy, výskytu falešných předvolebních letáků nebo odstranění předvolebních letáků," uvedl Vítek.

V ulicích a u volebních místností budou na dodržování bezproblémového konání voleb dohlížet policisté v uniformách i kriminalisté. Spolupracovat budou podle Vítka také s volebními komisemi.

Před čtyřmi lety kriminalisté zasahovali přímo ve volební místnosti ve čtvrti Krásné Březno v Ústí nad Labem. Zapisovatelka nahlásila policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil. Policie nakonec případ odložila. Návrh na opakování voleb v Ústí nad Labem soud zamítl stejně jako všechny další stížnosti v Ústeckém kraji. V roce 2014 soud nařídil opakování voleb kvůli kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku a v Chomutově. Volby se opakovaly také v Krupce.

V Moldavě na Teplicku vedení obce před letošním hlasováním ze seznamu voličů vyškrtlo téměř 50 lidí, a to kvůli údajnému účelovému nahlášení trvalého bydliště. Věcí se zabývá policie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď