Roman Horký s kapelou Kamelot ke 40. výročí jejího vzniku vydal album Spasitel

foto Ilustrační foto - Koncert skupiny Kamelot s Romanem Horkým (vpravo) v čele a křest nového CD Země tvých dlaní, které částečně vznikalo také ve studiu Abbey Road v Londýně, se konal 6. ledna 2019 v sále Mahenova divadla v Brně.

Praha - Zpěvák, skladatel a kytarista Roman Horký s kapelou Kamelot ke 40. výročí jejího vzniku vydal album Spasitel. Několik nových písní Kamelot přestavuje na současných koncertech, o turné přímo k albu Horký uvažuje, mohlo by být na podzim. Křty plánuje dva, jeden 16. září v Brně v Mahenově divadle a druhý bude 20. října v Kulturním domě Barikádníků. Horký to řekl v rozhovoru s ČTK.

Na albu Spasitel je několik hostů. V písni Zlato vedle Horkého zpívá hudební producent, aranžér a studiový hráč Petr Kocman, Tomáš Linka z kapely Greenhorns a slovenská country legenda Allan Mikušek. Ve dvou skladbách zpívá Ilona Csáková. Právě Horkého duet s Csákovou V dlouhém zatmění vyvolal před časem pozornost, když se v podobě videoklipu objevil na youtube. Jeho tvůrci se v něm připojili k odpůrcům protipandemických opatření.

"Klip nám nechtěli na youtube v době covidu odvysílat, protože se jim nelíbilo, že lidé protestovali proti opatřením. V současné době tam je, ale neběží počítadlo počtu zhlédnutí, skončilo na necelém čtvrt milionu. Nikdo nám nic oficiálně nezdůvodnil, asi se nelíbilo, že jsem se jako vždycky postavil proti proudu," řekl Horký.

V dalších textech na albu se Horký věnuje například rodinné vzpomínce v písni Oči mého otce. Nejpevnější z pout je milostná píseň, Lesní Jakubov je rodiště jeho oblíbeného básníka Josefa Suchého, Hlas mého srdce vypráví o jeho odporu proti zvažované stavbě přehrady na řece Oslavě a Svatojánský dar je písnička o obci, odkud v roce 1939 Čechy vyhnali Němci a v roce 1948 se stala součástí železné opony. Žánrově se nová deska Kamelotu řadí k folku a country, zazní i latina.

"Já písním dávám kabát podle toho, co potřebuje jejich text. Mám rád spoustu stylů a kytara je velký výrazový prostředek. Ale zásadní jsou pro mě texty, ty podle mne představují 80 procent úspěchu skladby," uvedl Horký.

Album Spasitel je 23. albem Kamelotu, na které Horký, v současné době jediný člen původní sestavy, napsal většinu hudby a textů.

"Letos má Kamelot 40 let, většina kapel u takových příležitostí vydává různé výběry hitů, tak jsem si řekl, proč nevydat nové písně, když témat kolem jsou tisíce. Tak je tady dvanáct nových příběhů, které jsem já nebo moji kamarádi prožili za poslední dva tři roky," sdělil. "Ta deska je melancholická, v podstatě všechny skladby jsem záměrně psal v moll, nemám rád rozjuchané durové písničky, i když jsem v minulosti napsal stupiditu jako je písnička Honolulu, ze které jsou ale lidé na koncertech nadšeni," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď