Rolling Stone: Umřel jeden z otců rock´n´rollu Little Richard

foto Ve věku 87 let dnes zemřel jeden z otců zakladatelů rock n rollu Little Richard (vlastním jménem Richard Wayne Penniman). Na snímku při vystoupení v roce 2009.

Atlanta (USA) - Ve věku 87 let dnes zemřel jeden z otců zakladatelů rock´n´rollu Little Richard (vlastním jménem Richard Wayne Penniman). S odvoláním na jeho syna o tom na svém webu informoval časopis Rolling Stone. Podle informací agentury AP bývalý zpěvák a klavírista umřel po boji s rakovinou kostí.

Penniman se narodil v prosinci 1932 ve městě Macon jihovýchodně od Atlanty. V 50. letech se proslavil divokou hrou na piano, zpěvem hraničícím s jekotem i excentrickým zjevem zahrnujícím silný make-up. Jeho největšími hity jsou skladby Tutti Frutti, Lucille, Long Tall Sally nebo Send Me Some Lovin’.

Rolling Stone považuje Little Richarda za interpreta s masivním vlivem na vývoj populární hudby. V roce 2010 jej zařadil na osmou příčku v žebříčku nejvýznamnějších umělců všech dob. Za svůj idol ho považovali James Brown, Paul McCartney i Elvis Presley.

"Jeho písničky se staly součástí rock´n´rollového základu, přičemž vlastní verze v průběhu desetiletí zahráli všichni od Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival přes Elvise Costella až po Scorpions," shrnuje Rolling Stone.

Právník popové legendy Bill Sobel sdělil AP, že Little Richard zemřel na rakovinu kostí a že poslední chvíle prožil na rodinném sídle v Tullahomě ve státě Tennessee. Jeho baskytarista Charles Glenn řekl bulvárnímu webu TMZ, že zpěvák byl nemocný poslední dva měsíce.

"Bůh žehnej Little Richardovi, jednomu z mých největších hudebních hrdinů," reagoval na dnešní smutnou zprávu někdejší bubeník Beatles Ringo Starr. Frontman The Rolling Stones Mick Jagger zase uvedl, že zesnulý hudebník byl pro něj na začátku dospívání "největší inspirací".

"Byly to skladby Little Richarda, které formovaly rock´n´roll," dodal bývalý kytarista Led Zeppelin Jimmy Page.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď