Rokytnice uctila velitele tvrzi Hanička pamětní deskou

foto Město Rokytnice v Orlických horách odhalilo 28. října pamětní desku legionáři Mikuláši Jaroslavu Novákovi, který byl velitelem Tvrze Hanička v roce 1938. Akt se konal u příležitosti 120. výročí jeho narození a 99. výročí vzniku Československa. Pamětní desku umístilo město na žulový kámen kousek od návštěvnického centra.

Rokytnice v Orlických horách (Rychnovsko) - Město Rokytnice v Orlických horách dnes odhalilo pamětní desku legionáři Mikuláši Jaroslavu Novákovi, který byl velitelem Tvrze Hanička v roce 1938. Akt se konal u příležitosti 120. výročí jeho narození a 99. výročí vzniku Československa. ČTK to řekl starosta Petr Hudousek.

"Je to výrazná osobnost, považujeme za důležité tu připomínat jeho odkaz," řekl starosta. Pamětní desku umístilo město na žulový kámen kousek od návštěvnického centra.

Město Rokytnice v Orlických horách odhalilo 28. října pamětní desku legionáři Mikuláši Jaroslavu Novákovi, který byl velitelem Tvrze Hanička v roce 1938. Akt se konal u příležitosti 120. výročí jeho narození a 99. výročí vzniku Československa. Pamětní desku umístilo město na žulový kámen kousek od návštěvnického centra.Tvrz Hanička, která čítá šest objektů propojených v podzemí, byla v roce 1938 už dokončená, ale ještě nebyla vyzbrojená a vybavená. Velel jí bývalý legionář a účastník bitvy u Zborova. Z té doby se dochovala fotografie, kdy Novák opouští pevnost ve své aerovce a míří zpět do Žamberku ke svému praporu. Německému wehrmachtu Haničku vojáci předali 10. října bez boje.

O dva roky později Novák odešel do Francie, účastnil se bojů na Marně, Seině a Loiře. Po pádu Francie byl v Británii a později v Egyptě. Rok po válce se vrátil domů a na konci roku 1948 získal vojenskou penzi. V roce 1949 ho komunisté začali perzekuovat výslechy, soudními procesy a několik let byl Novák ve vězení. Rehabilitace se jeho rodina dočkala v roce 1992, když už byl bývalý legionář sedm let po smrti.

Tvrz Hanička patří městu. Ročně za její provoz vydá stovky tisíc korun, stejné částky pak vydává na opravy. Letos v září město podalo žádost o dotaci. Počítá s tím, že přibližně za osm milionů korun vybuduje parkoviště pro 70 aut a hlavně opraví interiéry dělostřeleckého objektu.

"Kubaturou patří k největším u nás, je to přes 5500 kubíku betonu. Chceme ho uvnitř kompletně zrevitalizovat a vrátit do stavu, jako byl v roce 1938. Rozšíříme tím prohlídkovou trasu, expozice bude pro lidi jistě atraktivní a zajímavá," řekl starosta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď