Rok s covidem-19 byl stresující a zároveň vzrušující

foto Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou činnost

Profesor Jan Konvalinka působí na Katedře biochemie Přírodovědecké fakulty UK a je vedoucím výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Zabývá se úlohou proteas v regulaci biologických procesů a studiem dalších medicinálně zajímavých enzymů. Soustředil se zejména na výzkum proteinů viru HIV a chřipky. Je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a Učené společnosti České republiky.

Jaký byl váš rok s covidem-19?

Ten rok byl především extrémně náročný a stresující. Vedle toho byl pro mne osobně jako pro člověka, který se biochemií virů zabývá většinu svého profesního života, fascinující a vzrušující. Píšu to trochu provinile, ale je to tak.

Jak pandemie koronaviru proměnila vaši vědeckou disciplínu?

Dramaticky se změnil způsob publikování a sdílení dat. Sdílení rukopisů na serverech typu BioRxive nebo MedRxive, dříve celkem vzácné, se stalo zcela rutinním způsobem publikace, sdílejí se protokoly a obrovské množství sekvenčních a dalších dat, farmaceutické firmy a akademická pracoviště spolupracují zcela nevídaným způsobem. Spousta těch změn je k lepšímu, což je asi víc, než můžeme říci o mnoha dalších aspektech našeho života.

Co nás čeká v souvislosti s covidem-19 v roce 2021?

Budu optimista: po několika tragických březnových týdnech nás na jaře čeká proočkování (a zčásti bohužel i promoření) velké části obyvatel, lepší počasí, ústup epidemie a postupné rozvolňování protiepidemických opatření. A pak nás čeká léto, sluníčko a opatrné cesty do světa. Těším se na to jako malé dítě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď