Rok 2021 očima europoslanců: Mikuláš Peksa

foto Europoslanec za Piráty a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa

Vývoj vakcín a jejich distribuce je alfou a omegou zvládnutí koronaviru. V tomhle směru udělala Evropská komise dost přešlapů a já hlavně doufám, že jsme se z nich do budoucna poučili, říká europoslanec za Piráty a předseda Evropské pirátské strany.

Jak hodnotíte obecně postup EU a EP v boji proti pandemii covid-19 ve druhém roce jeho trvání a v porovnání s rokem 2020? 

Evropská unie v tomto roce víc pochopila, že bez společné a především okamžité reakce se žádná pandemie zvládnout nedá. Protože i když očkování bylo, je a musí být dobrovolné, vývoj vakcín a jejich distribuce je alfou a omegou zvládnutí koronaviru. V tomhle směru udělala Evropská komise dost přešlapů a já hlavně doufám, že jsme se z nich do budoucna poučili. A že si nenecháme, třeba kvůli špatným smlouvám, krást přímo pod nosem vakcíny dalšími státy, které chtějí na úkor celé Evropy obejít dohodnutá pravidla distribuce. 

Jaký byl v tomto směru počin roku 2021? 

Asi především zavedení jednotného formátu covid pasu, který je platný po celé Evropě. Připravili jsme jednoduchý rámec, který zajistil uznávání certifikátů o očkování, covid testů a dokladů o prodělání nemoci, čímž odpadá zbytečná byrokracie. Pro evropské občany je tak mnohem jednodušší cestovat s jedním QR kódem po celé Evropě. Co už se nepovedlo zajistit je, že data nebudou zneužita v jednotlivých členských státech. Každý členský stát je může využít po svém a mnohé to nedělají ideálním způsobem. Ale věřím, že pořád je to lepší, než sebou tahat 27 průkazů, pro každou zemi jiný. 

Co se naopak mělo/mohlo udělat jinak? 

Rozhodně je potřeba mnohem více pracovat za hranicemi Evropy se zbytkem světa. Musíme pomoci s očkováním tam, kde vakcíny nejsou dostupné. A není to jen proto, že je to základní lidská slušnost. Chráníme tím i sami sebe, protože bez proočkování většiny světové populace nejsme v bezpečí. Dost reálně hrozí vznik nových, nebezpečnějších variant v odlehlých končinách naší planety, odkud se pak mohou rozšířit zpátky do Evropy. 

Váš nejsilnější zážitek, ať už pracovní nebo osobní, z průběhu druhého pandemického roku? 

Pracovně jde hlavně o zjištění, že velmi dobře a efektivně může Evropský parlament pracovat on-line. Samozřejmě pro některé věci je nutné vidět se tváří v tvář, nicméně většina z nich jde s mnohem větší efektivitou vyřešit pomocí on-line schůzek a nástrojů. Taky nám doba jasně ukázala, že dvě sídla Evropského parlamentu jsou historický přežitek. Bruselská budova je pro všechna jednání parlamentu naprosto dostačující. 

Vaše pracovní předsevzetí do nového roku? 

Chci pokračovat v práci, které se tu věnuji už dva roky. A to je především hlídání toho, aby evropské peníze šly opravdu tam, kde jsou potřeba. Především v době masivních investic do zdravotního materiálu je třeba dbát na transparentní přidělování peněz daňových poplatníků, které musí mít pro evropské občany reálný užitek. Nesmí si za ně mastit kapsy oligarchové a různí šmejdi zneužívající důvěry lidí. 

Mikuláš Peksa

Český politik a fyzik, od roku 2019 poslanec Evropského parlamentu. V  letech 2017 až 2019 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od dubna 2017 do listopadu 2019 místopředseda Pirátů. V listopadu 2019 byl zvolen předsedou Evropské pirátské strany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď