Rok 2021 očima europoslanců: Marcel Kolaja

foto Europoslanec za Piráty a místopředseda EP Marcel Kolaja

Evropa v rekordním čase schválila v tomto roce evropské covid certifikáty. Ty vytvořily jednotná pravidla pro překračování hranic, která členské země musí dodržovat, a tím Evropanům zásadně usnadnily cestování, připomíná europoslanec za Piráty a místopředseda EP.

Jak hodnotíte obecně postup EU a EP v boji proti pandemii covid-19 ve druhém roce jeho trvání a v porovnání s rokem 2020? 

Rok 2020 potvrdil, že Evropě se daří, pokud dokáže jednat koordinovaně. Pandemie nám jasně ukázala, že rychlá a koordinovaná reakce může zachraňovat lidské životy. Naopak chaotické zavírání hranic nás nesmírně poškozuje jak ekonomicky, tak po stránce svobody pohybu. Evropa v rekordním čase letos schválila také evropské covid certifikáty. Ty vytvořily jednotná pravidla pro překračování hranic, která členské země musí dodržovat, a tím Evropanům zásadně usnadnily cestování.

Jasným cílem bylo proočkovat co největší množství evropské populace. Evropě se sice podařilo už na konci léta sice naočkovat zhruba 70 procent dospělé populace, stále ale vidíme diametrální rozdíly mezi proočkovaností v jednotlivých členských zemích. 

Evropa byla hlasitě kritizována za pomalý proces schvalování vakcín. Tady si myslím, že kritika z velké části nebyla oprávněná. Pokud bychom od začátku postupovali zbytečně rychle a nekladli důraz na bezpečnost vakcín, akorát bychom podpořili nejistotu a vzdor, které ohledně vakcín u mnohých stále přetrvávají. 

Věrohodně vysvětlit občanům, že očkování je skutečně jedinou cestou ven, je rozhodně úkol, který si neseme i do dalšího roku. 

Jaký byl v tomto směru počin roku 2021?

Důležitým krokem byly určitě zmíněné covid certifikáty, na kterých jsem v Evropském parlamentu aktivně pracoval. Pirátům se podařilo prosadit, aby byly uznávány všechny typy certifikátů, a to očkování, covid test nebo prodělání nemoci. Naším hlavním cílem bylo, aby certifikáty nikoho nediskriminovaly třeba v případě, že očkování nemůže ze zdravotních důvodů podstoupit. Taky se nám podařilo zabránit, aby vznikla centrální evropská databáze s lékařskými záznamy občanů, a nastavili jsme vysoký standard pro ochranu osobních údajů. Naopak jsme nesouhlasili s tím, že členské země můžou zavádět výjimky, které jim umožní například uvalovat na cestující karanténu, i když mají covid certifikát. Členské státy na tom při vyjednávání trvaly, čímž do cestování vnáší chaos.

Hranice se otevřely, lidé začali cestovat, firmy a restaurace obnovily svoji činnost. Ekonomické dopady pandemie jsou ale dalekosáhlé a do očí bijící. Důležitým milníkem pro Evropu proto bylo přijetí Nástroje pro oživení a odolnost, který má národním ekonomikám pomoci postavit se zpátky na nohy. Jak už to tak bývá, krize skrývá často i příležitosti, kterých je třeba se chopit. Díky financování národních plánů obnovy máme šanci učinit Evropu ekologičtější, digitálnější a odolnější. Pevně věřím, že ji nepromarníme. 

Co se naopak mělo/mohlo udělat jinak? 

V prvním roce pandemie Piráti kritizovali především netransparentní vyjednávání smluv o nákupu vakcín. Jsem proto rád, že nám v tom dal Evropský parlament letos na podzim za pravdu a v přijaté říjnové rezoluci vyzval k transparentnímu vývoji, nákupu i distribuci vakcín. Tato rezoluce byla dokonce schválena drtivou většinou europoslanců. Je dobře, že si začínáme uvědomovat, že transparentnost je důležitá, abychom dokázali objektivně ohodnotit, zda jsme v některých krocích pochybili, a mohli se z toho ponaučit. Zatajování důležitých částí smluv také vede k větší nedůvěře občanů a nejistotě, zda je bezpečné se nechat naočkovat. Což je to poslední, co teď potřebujeme. 

Váš nejsilnější zážitek, ať už pracovní nebo osobní, z průběhu druhého pandemického roku? 

Rozhodně nejsilnějším zážitkem pro mě byla moje svatba. Pochopitelně v tom nejpozitivnějším slova smyslu. 

Vaše pracovní předsevzetí do nového roku? 

V příštím roce budeme společně s Radou EU a Evropskou komisí vyjednávat konečnou podobu aktu o digitálních trzích. Budu usilovat o to, abychom ve vyjednávání obhájili parlamentní pozici a aby se nám skutečně podařilo na digitální trhy díky novým pravidlům navrátit konkurenční prostředí. Zároveň mě v příštím roce čeká projednávání nové legislativy o umělé inteligenci. Tady pro mě bude hodně důležité, abychom zavedli taková pravidla, která systémům umělé inteligence nedovolí občany jakkoli diskriminovat nebo plošně šmírovat. V neposlední řadě se budu snažit co nejvíce přispět k důstojnému předsednictví České republiky v Radě EU. Je skutečně důležité, abychom napravili reputaci, kterou tu po sobě zanechala vláda Andreje Babiše. Evropa nás musí začít vnímat jako spolehlivého a zodpovědného partnera. 

Marcel Kolaja

Český softwarový inženýr, aktivista a politik Pirátů, který je od voleb roku 2019 poslancem a jedním z místopředsedů Evropského parlamentu.

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď