Rok 2021 očima europoslanců: Evžen Tošenovský

foto Europoslanec za ODS Evžen Tošenovský

Letošek již byl rozumnější. Evropská komise nakoupila vakcíny v dostatečném objemu. A také pochopila, že boj s covidem-19 musí vést jednotlivé státy samostatně a EU má mít roli koordinátora, říká europoslanec za ODS.

Jak hodnotíte obecně postup EU a EP v boji proti pandemii covid-19 ve druhém roce jeho trvání a v porovnání s rokem 2020?

Počáteční reakce EU respektive celého světa byla především ve znamení obrovského šoku. Deziluze z toho, jak snadno může jedna epidemie ochromit chod planety, jak jsme nepřipravení ji zastavit. Něco, co si do té doby nikdo nedokázal ani představit. Rok 2021 již byl rozumnější, Evropská komise nakoupila vakcíny v dostatečném objemu. A také pochopila, že boj s covidem-19 musí vést jednotlivé státy samostatně a EU má mít roli koordinátora.

Jaký byl v tomto směru počin roku 2021?

Určitě dokončení vývoje vakcín a jejich rychlá distribuce.

Co se naopak mělo/mohlo udělat jinak?

Dnes má každý mnoho rad, jak se co mělo dělat, ale intenzita, s jakou epidemie udeřila, byla zdrcující. Nikdo na ni nebyl připraven. Každý zkoušel použít nástroje, které měl k dispozici a vyhodnocoval je jako v danou chvíli nejefektivnější. Domnívám se, že se nemělo tolik podléhat populistickým náladám a možná se mohlo zachránit mnoho životů.

Váš nejsilnější zážitek, ať už pracovní nebo osobní, z průběhu druhého pandemického roku?

Narození dvou vnoučat. I krásné věci se během toho složitého roku udály...

Vaše pracovní předsevzetí do nového roku?

Zní to zdánlivě jednoduše, ale já si zkrátka přeji především návrat do normálního pracovního i životního režimu. Rád bych se soustředil na činnost a rozvoj EUSPA, kosmické agentury sídlící v Praze a řídící všechny důležité evropské kosmické projekty.

Evžen Tošenovský

Český politik. V letech 2014 až 2020 místopředseda ODS, od roku 2009 poslanec Evropského parlamentu. V období 2000 až 2008 hejtman Moravskoslezského kraje, předtím od roku 1993 do 2001 primátor města Ostravy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď