Rojíček: ČSÚ více využije data úřadů, podnikům a obcím klesne zátěž

foto Ilustrační foto - Předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček na snímku z 12. dubna 2018.

Praha - Administrativní zátěž pro firmy a obce v souvislosti s poskytováním statistik by se měla v následujících letech snížit. Český statistický úřad se chystá s řadou státních úřadů odstranit duplicity ve vykazování dat. Statistici tak budou více využívat například údaje z daňových přiznání, výkazů obcí o odpadech nebo informace o sociálních dávkách či zaměstnanosti. V rozhovoru s ČTK to uvedl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Od ledna tohoto roku se již podle něj podařilo ve spolupráci s Celní správou snížit zátěž několika tisíc firem u vykazování statistiky zahraničního obchodu Intrastat.

"Zahájili jsme další snižování administrativní zátěže, řešíme například s ministerstvem životního prostředí duplicitu vykazování statistiky odpadů. Velkému procentu obcí se uleví, že příští rok již nebudou muset vykazovat za letošní rok dvojitě. V podobném duchu jednáme s ministerstvem financí, kde je dohoda, že dojde k větší elektronizaci daňových přiznání, aby nám mohli poskytnout kompletní data včetně příloh, tedy účetních uzávěrek. Podnikatelé si tak nebudou stěžovat, že chceme totéž dvakrát," uvedl Rojíček. Celkově by takový způsob zjišťování mohl podle něj fungovat do dvou až tří let.

Zároveň podle něj ČSÚ začal jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí. "Už něco přebíráme, ale vidíme velký potenciál do budoucna," uvedl Rojíček. Diskuse se podle něj vedou nyní o budoucnosti statistik průměrných výdělků, které by mohl převzít ČSÚ. Dále mají statistici například zájem o data z databáze sociálních dávek nebo oblasti zaměstnanosti. Ty mimo jiné ČSÚ využije při sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021.

Vedle toho ČSÚ plánuje v průběhu příštího roku snížit administrativní zátěž pro firmy v podobě zrušení čtvrtletních výkaz pro podniky. Ten nyní poskytuje zhruba 12.000 podniků a ČSÚ to omezí na vzorek největších 2000 firem. "Budeme více využívat údaje z DPH a měsíční výkazy, které máme od podniků. A budeme více modelovat výpočty. Týkat se to bude průřezově všech odvětví a jejich ekonomických výsledků," uvedl Rojíček. Dodal, že do budoucna by rádi statistici také využívali data z EET a kontrolních hlášení. "Ale je to na další diskusi s ministerstvem financí," dodal.

V případe získávání údajů o cenách přímo z informačních systémů velkých obchodních řetězců, tzv. scanner data, budou již podle Rojíčka obsažena v údajích o spotřebitelské inflaci za leden. Zatím ovšem jen od obchodního řetězce Ahold. "A chtěli bychom, aby od ledna příštího roku jsme měli v inflaci tato data za všechny velké řetězce," uvedl. S řadou z nich přitom již má ČSÚ podle něj uzavřenou smlouvu a získává od nich zkušební dávky dat. Známá je již spolupráce s obchody COOP, další jména obchodníků zatím ČSÚ nechce zveřejňovat.

Podle dřívějšího vyjádření ČSÚ by se mělo zapojit do projektu scanner dat asi deset největších obchodních řetězců. Tzv. scanner data, která budou přenášena od obchodníka dvakrát měsíčně, budou sloužit k modernizaci výpočtu inflace a statistik obchodu, tedy výhradně pro statistické účely. Nebudou dále poskytována dalším orgánům státní správy. Údaje obsahují objemy prodaného zboží a objemy tržeb v jednotlivých třídách produktů. Výpočet inflace se tak více přiblíží realitě. Dosud se data o vývoji cen získávala pomocí tazatelů přímo v prodejnách.

Aleš Sosnovský mha

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pondělí 24. června 2019

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď