Roglič v horské časovce připravil Thomase o růžový trikot a poprvé vyhraje Giro

foto Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (časovka 18,6 km), 27. května 2023. Zprava Geraint Thomas z Británie a Primož Roglič ze Slovinska před startem časovky. 

Monte Lussari (Itálie) - Slovinský cyklista Primož Roglič vyhrál navzdory spadlému řetězu horskou časovku a v předposlední 20. etapě Gira d'Italia vysvlékl Brita Gerainta Thomase z růžového trikotu lídra. V neděli po dojezdu do Říma bude třiatřicetiletý lídr týmu Jumbo-Visma poprvé korunován vítězem slavného italského závodu.

Roglič měl před dnešní 18,6 km dlouhou časovkou na druhém místě celkového pořadí na Thomase ztrátu 26 sekund. Etapu z Tarvisia na Monte Lussari vyhrál časovkářský olympijský šampion před svým britským soupeřem o 40 sekund, i když zhruba deset sekund ztratil nahazováním spadlého řetězu a rozjížděním v prudkém stoupání. Ve 106. ročníku Gira Roglič zvítězí s náskokem 14 sekund, třetí bude s odstupem 1:15 minuty Portugalec Joao Almeida, jenž byl třetí i dnes. V závěrečných etapách se na třítýdenních závodech už o celkové pořadí nezávodí.

"Bylo to úžasné. Nakonec nejde jen o to samotné vítězství, ale o lidi a o tu jejich energii. To jsou okamžiky, které si budu pamatovat navždy. Fanoušci mi dali extra watty navíc a vytvořili úžasnou atmosféru," ocenil Roglič tisíce Slovinců, kteří kopec nedaleko slovinských hranic zaplnili a hnali svého oblíbence dopředu. "Dodali mi energii, i když mi spadl část řetězu. Měl jsem dobré nohy, takže jsem se prostě rozjel znovu a pokračoval," popsal kritický moment.

Bývalý slovinský reprezentant ve skocích na lyžích si připíše čtvrtý triumf na Grand Tour po výhrách na Vueltě v letech 2019-2021. Na Giru byl Roglič dosud nejlépe třetí v roce 2019. Ke zkompletování sbírky mu tak chybí pouze triumf na Tour de France, kde skončil v roce 2020 druhý za krajanem Tadejem Pogačarem, jenž mu sebral žlutý trikot právě v závěrečné časovce den před dojezdem do Paříže.

Dnes se situace obrátila a Roglič připravil o celkové prvenství Thomase, který v týdnu oslavil 37. narozeniny a útočil na druhé velké vítězství po triumfu na Tour 2018. V úvodní rovinaté části časovky byli oba rivalové prakticky nastejno. V kopcovité části, před níž cyklisté měnili kolo z časovkářského na klasické a Thomas dokonce i helmu, se začal Rogličův náskok zvyšovat. Nakonec ho o triumf nepřipravil ani mechanický problém, který ho postihl na cestě po betonových panelech.

"Asi je lepší prohrát o tolik než o sekundu nebo dvě, protože to by asi byl horší pocit. Aspoň mě rozsekal a upřímně řečeno si to zasloužil. Měl mechanickou závadu a stejně mě porazil o 40 sekund, takže před ním musím smeknout, i když jsem z toho zničený," řekl Thomas, jenž se mohl stát nejstarším vítězem Gira v historii.

Po etapě Slovinec poprvé na letošním Giru oblékl růžový dres, o který měl podle papírových předpokladů bojovat s Belgičanem Remcem Evenepoelem. Mistr světa ale musel po 9. etapě v pozici lídra odstoupit kvůli koronaviru, který o několik dnů později ukončil také působení v závodě jeho týmovým kolegům Josefu Černému a Janu Hirtovi.

Z původního českého tria tak závod dokončil pouze debutant Karel Vacek, jenž dnes zajel 61. čas a na své první Grand Tour v kariéře obsadí 84. pozici.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (časovka 18,6 km):

1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 44:23, 2. Thomas (Brit./Ineos Grenadiers) -40, 3. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) -42, 4. Caruso (It./Bahrajn Victorious) -55, 5. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -59, 6. Kuss (USA/Jumbo-Visma) -1:05, ...61. K. Vacek (ČR/Corratec-Selle Italia) -7:07.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 82:40:36, 2. Thomas -14, 3. Almeida -1:15, 4. Caruso -4:40, 5. Pinot -5:43, 6. Arensman (Niz./Ineos Grenadiers) -6:05, ...84. K. Vacek -3:42:40.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď