Rodiny z tornádem postižených obcí si rozdělily 170 milionů Kč ze sbírek

foto V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračovalo 4. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo. Pohled z kostela.

Brno - První rodiny z jihomoravských obcí postižených tornádem si mezi sebe rozdělily 170 milionů korun ze sbírek neziskových organizací, které společně koordinují rozdělování peněz. Příspěvek ve výši 150.000 korun získalo přes 1000 rodin, využít jej mohou na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Dohromady má v této první vlně získat podporu zhruba 1200 domácností, vyplynulo z výsledků terénního šetření. ČTK o tom informovala Hana Sedláková z Nadace Via.

Organizace Adra, Člověk v v tísni, Diakonie, Donio, Nadace Via, Nadace Karla Komárka a další společně postupují nejen při rozdělování peněz, ale také při sběru dat v terénu. Z výsledků více než 700 terénních šetření, která provedli v obci Moravská Nová Ves pracovníci Adry, vyplývá, že kromě 35 demolic je také velká potřeba psychologické práce s dětmi a seniory, kterým se v důsledku katastrofy omezily sociální kontakty. V prvním týdnu organizace s poškozenými uzavřela 209 darovacích smluv a odeslala 31 milionů korun.

V Hruškách zmonitorovala Diakonie ČCE 223 domácností. Značně poškozeno bylo 177 domů. Diakonie vyplácí v tuto chvíli okamžitou finanční pomoc 52 domácnostem, další dostanou podporu ze sbírky Nadace Via, případně již peníze obdržely od dalších pomáhajících organizací.

"Člověk v tísni provedl terénní šetření v 651 domácnostech v Mikulčicích, Lužicích a v části zasaženého Hodonína, dalších přibližně 40 domácností ještě navštíví v tomto týdnu. Prostředky postiženým domácnostem v těchto obcích poputují od Člověka v tísni a také od Nadace Via, které Člověk v tísni předal kontakty na 150 dotčených domácností. Nadace Via v prvním týdnu odeslala příspěvek více než 370 rodinám v celkové výši 56 milionů korun," sdělila Sedláková.

V tomto týdnu dokončují pracovníci šetření v terénu. V některých případech situaci komplikuje například to, že se napodaří zastihnout majitele v domácnosti. Další podporu organizace v příštím kole vyplatí v týdnu od 19. července domácnostem, které byly zasaženy, ale následky tornáda nejsou tak fatální a byty a domy jsou stále obyvatelné. O výši této podpory zatím není jasno. Ve třetím kolem finanční pomoc zacílí na nejpoškozenější domácnosti, u nichž se zohlední i sociální potřebnost rodin.

Ve sbírkách všech organizací se nyní vybralo již více než 1,1 miliardy korun. Nejvíce peněz, 284 milionů korun, je zřejmě na účtě Diecézní charity Brno, která rozděluje peníze po vlastní ose. Peníze ze sbírky rozděluje také Český červený kříž. Lidem s demoličním výměrem pošle 250.000 korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď