Rodiny politických vězňů vysadí u Památníku Vojna Alej svobody

foto Ilustrační foto - Hornické muzeum Příbram připravilo v Památníku Vojna v nedalekých Lešeticích (na snímku z 12. listopadu 2019) výstavu věnovanou dění z listopadu 1939. Pojednává mimo jiné o likvidaci Vysoké školy báňské v Příbrami nacistickými okupanty a odvlečení několika studentů do koncentračního tábora v Sachsenhausenu.

Příbram - U bývalého vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu Vojna na Příbramsku vyroste Alej svobody. Sázení 11 lip a 89 javorů je naplánováno na 13. listopadu a zapojí se do něj i rodiny politických vězňů. Akci pořádá Nadace partnerství ve spolupráci s městem Příbram, informoval dnes ČTK za organizátory David Kopecký.

Strom zasadí u dnešního Památníku Vojna například Klára Formanová, jejíž otec spisovatel Jiří Stránský nuceně pracoval v tamním uranovém lágru. "Je pro mě velkou ctí být patronkou letošní Aleje svobody. Můj tatínek Jiří Stránský byl politický vězeň a strávil víc než deset letech v komunistických lágrech. Pro něj i naši rodinu je místo letošní výsadby symbolické," uvedla Formanová.

Svůj strom bude mít u areálu také přímá pamětnice komunistických represí, pětadevadesátiletá advokátka Libuše Musilová, která je dodnes aktivní v Konfederaci politických vězňů. Se sázením aleje pomohou i majitelé firem, jejichž otcové prošli tábory na těžbu uranu, zapojit se bude moci i veřejnost.

Nadace Partnerství výsadbu organizuje již počtvrté. První alej byla vysazena v roce 2018 při příležitosti oslav 100 let Československa u Řípu, druhá o rok později při výročí sametové revoluce ve Vestci u Prahy a třetí loni u Šatova na Znojemsku. Více informací se zájemci dozvědí na www.alejsvobody.cz.

Památník Vojna se otevřel v roce 2005 jako muzeum obětí komunismu. Vznikl z bývalého tábora pro německé válečné zajatce, jenž se později přeměnil na tábor nucených prací a vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu. V současnosti je areál pobočkou příbramského hornického muzea.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď