Rodina a přátelé se ve Zlíně rozloučili se zesnulým Miroslavem Zikmundem

foto Ilustrační foto - Pietní místo za zesnulého cestovatele Miroslava Zikmunda, 2. prosince 2021 v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Zlín - Rodina a nejbližší spolupracovníci a přátelé se v sobotu odpoledne rozloučili s cestovatelem a spisovatelem Miroslavem Zikmundem, který zemřel na začátku prosince ve věku 102 let. Smuteční obřad v síni zlínského krematoria byl neveřejný. ČTK to sdělila dcera Zikmundovy životní partnerky Jana Macalíková. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byl Zikmund cestovatelskou legendou.

Obřad v úzkém kruhu si přál sám Zikmund. Součástí pietního aktu bylo rozloučení polárníka, cestovatele a spisovatele Petra Horkého. Zazněla píseň Divé husy od Jitky Šuranské, báseň Jana Skácela nazvanou Naděje s bukovými křídly přednesla Markéta Pavlištíková, dcera etnografa Karla Pavlištíka, Zikmundova dlouholetého kamaráda. Píseň Na horách studénky zazpívala Kateřina Pešatová.

Dále si smuteční hosté vyslechli slova soudce, divadelníka, spisovatele a Zikmundova přítele Josefa Holcmana, promítal se klip z filmu Století Miroslava Zikmunda s písní Radůzy. "Odjezd rakve symbolicky doprovodila argentinská lidová píseň Yerba buena, znělka, která uváděla rozhlasové relace H+Z, a opakovaný zvuk klaksonu Tatry 87. Rakev zdobila vazba z lesních stromů, šípků, šišek a břečťanu a žlutých růží, jako vzpomínka na Mirkovu milovanou zahradu," uvedla Macalíková.

Na přípravě a organizaci pohřbu se podílela Magdalena Preiningerová z Muzea Jihovýchodní Moravy, která vede archiv Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, a její kolegové, a také zaměstnanci Pohřebnictví Zlín. "Pohřeb byl sice soukromý, nicméně náročný vzhledem k tomu, kolik lidí či organizací zaslalo květiny či věnce. Veškeré smuteční stuhy budou vystaveny ve zlínském muzeu u kondolenční knihy a posléze archivovány," uvedla Macalíková. Fotografie a záběry z obřadu, které budou taktéž součástí archivu H+Z, zajistil Jindřich Böhm.

Na jaře by se měli se Zikmundem u jeho hrobu veřejně rozloučit jeho následovníci a fanoušci. Hrob v současné chvíli podle Macalíkové ještě není dokončený.

Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. V posledních dnech svého života byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Zemřel ve středu 1. prosince večer.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď