Rodina kytaristy Hladíka pokřtí předělávku alba Nová syntéza

foto Ilustrační foto - Skupina Blue Effect Rozhlasový Big Band Gustava Broma vystoupily 5. července na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové. Na snímku je kytarista Radim Hladík.

Praha - Křest předělávky desek Nová syntéza a Nová syntéza 2 rockové skupiny Blue Effect bude 13. září v pražském divadle Archa. Původní desky nahrála kapela počátkem 70. let, jejich novou verzi pokřtí rodina nejvýznamnějšího člena kapely, Radima Hladíka, který zemřel v roce 2016. Na křtu vystoupí členové Blue Effect s chrudimským Kyx Orchestra, kteří s Hladíkem skladby nastudovali už v roce 2016. Předělávka alb s vylepšeným zvukem a několika bonusy vyšla v únoru na dvou vinylech a dvou CD.

"Celá akce je koncipována jako Radim Hladík tribute," řekl dnes ČTK za pořadatele Roman Helcl. Zahraje například skupina Matadors, které byl Hladík členem a ve které na sebe poprvé více upozornil. Písně z Nové syntézy zahrají členové Blue Effect - bubeník Václav Zima, baskytarista Vojtěch Říha, klávesista Vít Beneš a zpěvák Pavel Bohatý, informoval Helcl.

V roli hostů se objeví například kytaristé Michal Pavlíček, Adam Krofian či Norbi Kovács a zpěváci Xavier Baumaxa, Yannick Tevi či Viktor Sodoma, Hladíkův spoluhráč ze skupiny Matadors. Akci zahájí projekt Megaton Stars Band pod vedením Karla Vošty, který doprovodí téměř dvacítku zpěváků a zpěvaček.

Blue Effect vznikli v roce 1968. V dalších letech kapela několikrát pozměnila název (Modrý efekt, M. efekt) a především obsazení, postavení Hladíka jako vůdčí postavy však bylo nezpochybnitelné. Desky Nová syntéza, které kapela nahrála s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu v 70. letech, patřily ve své době k tomu nejzajímavějšímu, co v poměrech probíhající normalizace v tehdejším Československu vyšlo.

Kromě Radima Hladíka, Leška Semelky, basisty Jiřího Kozla, bubeníka Vlada Čecha a basisty a zpěváka Josefa Kůstky se na albech podíleli například i jazzový trumpetista Laco Déczi či skladatel a jazzový hudebník Jiří Stivín a další umělci té doby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď