Rodina a přátelé se rozloučili s Karlem Štědrým

foto Poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Štědrým, který zemřel 7. listopadu ve věku osmdesáti let, se konalo 15. listopadu ve strašnické smuteční síni v Praze.

Praha - Swingová hudba zněla strašnickým krematoriem v Praze při posledním rozloučení se zpěvákem, scenáristou a moderátorem Karlem Štědrým. Zemřel 7. listopadu ve věku osmdesáti let. Velká obřadní síň se zaplnila do posledního místa.

U rakve byly vedle věnců rodiny i květinové dary od prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky, fotbalového klubu Amfora, Nadace Život umělce, zpěváků Heleny Vondráčkové, Michala Davida a spousty dalších kolegů. Titul Ing. před jménem zesnulého na černé tabuli upozornil, že Štědrý byl vystudovaným železničním inženýrem, i když nikdy v této branži nepůsobil.

Poslední poctu mu přišli vzdát jeho přátelé. Například zpěváci Karel Gott, Yvetta Simonová, Václav Neckář, kapelníci Václav Hybš a Josef Vejvoda, dále Josef Dvořák, Jan Rosák, Pavel Sedláček, Josef Zíma, Monika Absolonová, Světlana Nálepková, Petr Janda, Karel Šíp, Karel Vágner a textař Vladimír Poštulka. Přišel i saxofonista Orchestru Karla Vlacha z let 1962-1969 Jaroslav Kopáček.

Právě znělka této kapely, slavný Stardust, pohřeb zahájila. Scenárista, dramaturg a režisér Gustav Oplustil, který se Štědrým spolupracoval šedesát let, upozornil, jak oblíbeným interpretem se stal. Připravoval s ním Kabarety U dobré pohody a další televizní zábavní pořady. "Divadlo Semafor naprosto změnilo jeho životní cestu," připomněl.

Dalším řečníkem byl kardiochirurg Jan Pirk. "S Karlem Štědrým jsem se sice znal podstatně kratší dobu než řada z vás, ale o to intimněji. V červenci 2011 jsem držel v rukou jeho srdce, na kterém bylo vidět, že tak štědře rozdávalo radost, lásku a dobrou pohodu, že potřebovalo generální opravu. Tak, aby jeho majitel se mohl vrátit ke svým koníčkům a dál nám zpříjemňoval život," uvedl. To se podle něho povedlo, než se do jeho života vkradla další nemoc, na kterou je i dnešní medicína krátká. "Určitě by si přál, abychom na něj vzpomínali s úsměvem a vesele. Tak, jak on žil," dodal.

To, že jen těžko hledá poslední slova pro rozloučení s Karel Štědrým, přiznala jeho kamarádka Jiřina Bohdalová. "Nikdy jsem s ním žádný problém v komunikaci neměla. Kdykoliv jsme spolu hovořili, skákali jsme si do řeči, vždycky jsme si měli o čem povídat a hlavně - čemu se smát. Padli jsme si do oka. Netrvalo dlouho a stali se z nás nejen spolupracovníci na poli cti a slávy, ale především kamarádi," řekla. Přátelství to podle ní bylo letité, pevné a v uměleckých kruzích vzácné. "Měli jsme se zkrátka rádi - a to je v životě to nejvzácnější. Karle, už teď mi chybíš," dodala.

Během pietního aktu videoprojekce ukázala snímky z rodinného i profesního života Karla Štědrého. Objevil se na nich takový, jakého ho všichni znali - usměvavý, plný optimismu a života. V podání bigbandu Petra Soviče zazněly orchestrální úpravy písní, které v jeho interpretaci dosáhly velké obliby. Přes půlstoletí stará písnička Mám malý stan obřad zakončila. Smuteční hosté při ní zesnulému zatleskali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď