Rockeři v čele s Dodo Doležalem dokončili zamýšlené album Schelingera

foto Český zpěvák Jiří Schelinger při vystoupení na Bratislavské lyře 9. června 1976.

Praha - Kytarista a producent Miloš Dodo Doležal se spoluhráči dokončil práce na albu, v jehož realizaci Jiřímu Schelingerovi zabránila jeho předčasná smrt. Doležal se Schelingerovým skladbám věnoval několik let a postupně s různými hudebními kolegy vydal alba Zemětřesení, Zemětřesení 2 a Epilog. Nyní se projekt Zemětřesení uzavřel titulem Finále, který vyšel dnes. ČTK o tom za vydavatelství Warner Music informovala Marcela Dvořáková.

Zpěvák a skladatel Schelinger se zabil za ne zcela jasných okolností 13. dubna 1981 skokem z bratislavského mostu do Dunaje.

Zemětřesení z roku 1993 nahrála sestava ve složení Doležal, zpěvák Aleš Brichta, baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček. Na Zemětřesení 2 Brichtu nahradil Mladen Djelmo známý například z projektu Led Zeppelin Southern Revival a na místo baskytaristy přišel Miloš Doležal junior. Epilog obsahuje čtyři dlouhé a náročné kompozice. Dvě z nich, Cizinec a Můžeš vejít 21. století, dokončil Schelinger těsně před smrtí a zachovaly se na kazetách z koncertů nebo ze zkušebny.

Aktuální nahrávkou Finále je Schelingerovo Zemětřesení zkompletováno v podobě, v jaké mělo původně vyjít. Je navíc doplněno o skladbu Světlonoš, v níž Schelingerovu nikdy nezveřejněnou melodii otextoval hudební kritik a publicista Roman N. Zahrádka.

"Univerzálnost jeho sdělení je platná v každé době, o to víc nyní, kdy zažíváme období plné zvratů a nejistoty a kdy potřebujeme vidět světlo na konci tunelu. Leckoho může překvapit finální zpracování desky opírající se o proměnu zpěvákovy duše, jež k nám promlouvá z jiného světa a varuje nás před nástrahami doby a možnou ztrátou svobody. Zvláště, když odhaluje důvody Schelingerova skonu a zákulisní tahy, které k jeho předčasné smrti vedly," uvedl Zahrádka.

Charismatický Schelinger se dokázal uplatnit v jakémkoli žánru včetně středního proudu, blues nebo swingu. Na jednu stranu písněmi Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací patřil do středního proudu, na druhou stál jako člen Skupiny F. R. Čecha u zrodu české hardrockové scény. Mnohé příznivce folku oslovil jeho nejznámější hit Holubí dům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď