Rjabkov: Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy

foto Ilustrační foto - Na snímku je ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij.

Moskva/Praha - Reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu Novičok. V Moskvě to dnes novinářům řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Reagoval tak na informace o tom, že Praha a Stockholm si předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.

"Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné," řekl Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. "Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci," prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otrávení ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Skripalovi jsou hospitalizováni, jejich stav je kritický. Nejmenovaný ruský vědec dnes agentuře Interfax řekl, že prakticky nemají šanci přežít. "Jakmile je odpojí od podpůrných přístrojů, zemřou," citovala agentura experta, který se údajně na vývoji látky podílel.

Rusko jakýkoli podíl na útoku popírá. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že látka jménem novičok se v Rusku nikdy nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Za jejího možného původce označila Moskva kromě Česka a Švédska i Slovensko, Británii nebo USA. Už několik ruských vědců přitom v médiích potvrdilo, že se na vývoji jedu novičok podíleli, konkrétně v utajené chemické továrně v Šichanech v Povolží.

O vysvětlení Ruských výroků o možné vině Česka požádal ministr zahraničí Martin Stropnický ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, kterého si pozval na středu. Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl.

"Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo dnes české ministerstvo na twitteru. V pondělí adresovalo stejnou žádost ruskému velvyslanci ve Stockholmu švédské ministerstvo zahraničí. Ambasador Viktor Tatarincev měl podat vysvětlení dnes.

TOP 09 a ODS kritizují Stropnického, má reagovat na tvrzení Ruska

Opoziční TOP 09 a ODS ve Sněmovně požádají vládu v demisi a šéfa diplomacie Martina Stropnického (ANO), aby reagovali na tvrzení Ruska, že jed použitý v Británii k pokusu o vraždu někdejšího dvojitého agenta a jeho dcery mohl pocházet z České republiky. "Budeme chtít usnesení, které odmítne tvrzení ruské strany," uvedla poslankyně Helena Langšádlová. Do Černínského paláce by podle ní měl být předvolán ruský velvyslanec a je na místě uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů. Šéf české diplomacie postupuje podle TOP 09 v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo, podle ODS chyboval i prezident Miloš Zeman.

Podle poslankyně ODS Jany Černochové, je nevídané, že Česko na oznámení spojenců o ohrožení na jejich území, nereaguje. Diplomacie pod vedením Stropnického, vláda a také prezident měli podle ní konat, protože se nečinností země stává pro spojence nedůvěryhodnou. Podle Černochové prezident selhal, měl se důsledně ohradit proti nařčení z Ruska. Proto bude podle ní ODS chtít, aby premiér Andrej Babiš (ANO) záležitost konzultoval s prezidentem.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl Stropnický reagovat ihned o víkendu. "Pro nás je nepřijatelné, aby český ministr zahraničí reagoval slovy, že nebude kazit víkend ruskému ambasadorovi a předvolá ho nějaký další den," uvedl. Kdyby podle něj diplomacie reagovala okamžitě, nemusela by vláda čelit kritice. Pozvat ruského velvyslance považuje TOP 09 "za naprosté minimum" v řešení situace. Pokud Rusko ČR obvinilo, mělo by předložit důkazy, zdůraznila Langšádlová.

Zástupci vlády odmítali v pátek situaci komentovat s odvoláním na pondělní zasedání unijních ministrů zahraničí, ti ve společném prohlášení vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

Stropnický při odchodu z jednání ministrů EU řekl, že otázka případných dodatečných sankcí vůbec diskutována nebyla. "Nedokážu vyloučit, že by to třeba mohlo být předmětem jednání prezidentů a premiérů na Evropské radě," podotkl. Česko i další země, které Moskva označila o víkendu za možné původce látky použité k útoku, na jednání toto nařčení odmítly, doplnil Stropnický.

O dalším postupu mohli dnes ráno diskutovat účastníci pravidelného zasedání Bezpečnostní rady státu, mluvčí kabinetu Barbora Peterová otázku nekomentovala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď