Řízení civilní rozvědky se dnes oficiálně ujal Marek Šimandl

foto Ilustrační foto - Předseda ČSSD Jan Hamáček přichází na jednání předsednictva strany 31. srpna 2018 v Praze.

Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes ráno oficiálně uvedl do funkce ředitele civilní rozvědky Marka Šimandla. V čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nahradil Jiřího Šaška, kterého postavil na jaře mimo službu tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) v souvislosti s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.

Nový ředitel civilní rozvědky dosud působil jako náměstek Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. "Marek Šimandl je zkušený bezpečnostní expert, který dokáže zajistit, aby zpravodajská služba ÚZSI fungovala stabilně a maximálně hájila bezpečnostní zájmy České republiky. Přeji mu, ať se mu ve funkci daří," napsal dnes Hamáček na twitteru. Jeho návrh na jmenování nového ředitele ÚZSI ve středu schválila vláda, Hamáček poté podepsal jmenovací dekret.

Úřad pro zahraniční styky a informace je zpravodajská služba, která zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů země. Ředitele ÚZSI se souhlasem vlády jmenuje a odvolává ministr vnitra.

Od vzniku samostatné ČR působilo v čele civilní rozvědky sedm ředitelů, mezi nimi například pozdější ministr vnitra a současný senátor František Bublan (2001-2004) nebo Karel Randák (2004-2006), který se po odchodu z čela služby angažuje v Nadačním fondu pro boj proti korupci. Nejdéle, od června 2007 do června 2014, působil v čele ÚZSI Ivo Schwarz, kterého vystřídal Jiří Šašek. Toho letos v květnu vláda zprostila funkce, důvodem byla snaha vyšetřit hospodaření tajné služby.

Česká republika má tři tajné služby. Vedle ÚZSI to jsou civilní kontrarozvědka - Bezpečnostní informační služba (BIS) - a armádní tajná služba Vojenské zpravodajství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď