Řidiči kamionů budou mít na hranicích jednodušší režim

foto Před hraničním přechodem do Rakouska v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku se vytvořila 16. dubna 2020 více než šestikilometrová kolona.

Praha/Berlín - Řidiči nákladních vozidel nad 3,5 tuny budou mít na hranicích jednodušší režim, aby nevznikaly kolony. Na twitteru to uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Upuštěno bude podle webu policie od dodatečné administrativy. Na kontroly si stěžovali dopravci, vadil jim nový režim hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a prověřovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. V případě že ano, musí řidiči do karantény.

Fotogalerie

"V souvislosti s doporučením expertní skupiny byl na všech hraničních přechodech změněn režim odbavování nákladních vozidel nad 3,5 tuny, a to na vstupu i výstupu z území České republiky. Řidiči těchto vozidel zpravidla pobývají na území ostatních států po dobu kratší než 14 dní, proto je možné upustit od dodatečné administrativy, nezbytné pro plnění následných úkonů krajských hygienických stanic. Povinnost pracovníků mezinárodní dopravy oznámit vstup na území České republiky, pokud doba jejich vycestování byla delší než 14 dní, není tou změnou dotčena," napsal na webu policie mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Odpoledne uvedl, že v místech určených pro překračování hranic policie posílila počet nasazených policistů. Dále tam, kde to bylo technicky možné, rozšířila počet jízdních pruhů pro navýšení kapacity průjezdu vozidel.

Dopravci vládu žádali o okamžité zastavení hraničních kontrol při cestách na západ. U hranic se od úterý tvoří několikakilometrové kolony, podle dopravců je způsobují plošné kontroly délky pobytu řidičů v zahraničí. Mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix dnes na dotaz ČTK uvedl, že kolony způsobují dopravcům ztráty v desítkách milionů korun. Vedle toho dostávají i penále za pozdní rozvoz zakázek. Kvůli zpožděním navíc ztrácejí důvěru zákazníků.

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer v dnešním rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD uvedl, že není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy. Především s Českem a Polskem, kde se u hranic tvoří dlouhé kolony, o situaci teď musí často jednat. "Situace se dnes podstatně zlepšila, zítra (v pátek) očekávám již bezproblémový průběh," napsal dnes ČTK Hamáček v SMS.

Německý ministr řeší dopravu s ČR, na hranicích jsou opět fronty

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy. Především s Českem a Polskem, kde se u hranic tvoří dlouhé kolony, o situaci teď musí často jednat. Jinde je situace lepší, řekl dnes ministr v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD. Na hranicích z Německem na západě Čech vznikají opět kolony. V Rozvadově na D5 je menší fronta kamionů jen ve směru ze SRN.

"Když člověk pomyslí na hraniční situaci, ano, tam se toho musí hodně zlepšit," poznamenal Scheuer. Zásobování je podle něj sice v Německu zajištěno, přesto se ale na hranicích často tvoří zácpy.

Týká se to například českých hranic, kde se ve středu kvůli českým kontrolám na dálnici D8 ve směru na Německo vytvořila několik desítek kilometrů dlouhá kolona. Fronta kamionů na výjezdu z Česka do Německa byla také na hraničním přechodě Rozvadov v Plzeňském kraji.

"Můžeme to řešit jen bilaterálně, protože nemáme žádný společný evropský závazek," míní německý ministr. "Velmi často musíme telefonovat s polským sousedem, s českým sousedem," podotkl a dodal, že na hranicích s Francií nebo Rakouskem to funguje lépe.

Na hranicích z Německem na západě Čech vznikají opět kolony

Více než kilometrové kolony jsou opět na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Kvůli přísnějšímu režimu kontroly se čeká na obou stranách hranice, více na příjezdu do Čech, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Na dálnici D8 dnes kolony nejsou.

"V Pomezí se ve směru z České republiky nyní čeká asi 45 minut, ve směru z Německa pak asi 120 minut," popsala Týřová. Na hraničním přechodu ve Vojtanově, který je určen pro pendlery, se čeká v obou směrech asi pět minut, přechod na Božím Daru je průjezdný bez většího čekání.

Zdržení na hranicích způsobuje nově zavedený režim odbavení na hranicích, kdy policie kontroluje všechny lidi, kteří překračují hranice.

V Ústeckém kraji se kolony na hraničním přechodu s Německem na dálnici D8 tvořily už v úterý a ve středu. Mluvčí krajské policie Jana Slámová dnes ČTK řekla, že nyní žádné fronty nejsou. Kolony nejsou ani na dalších přechodech v Ústeckém kraji. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl ČTK řekl, že zatím zůstávají u dálnice připraveny balené vody pro čekající a v případě potřeby budou dovezeny mobilní toalety. "Fronty aut zmizely ve středu večer a dnes se zatím žádné nevytvořily," uvedl.

V Rozvadově na D5 je menší fronta kamionů jen ve směru ze SRN

Před hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku na dálnici D5, největším v Plzeňském kraji, se dnes tvoří několikakilometrové fronty jen z německé strany. Na výjezdu z Česka do Německa, kde byly v úterý a ve středu deseti- až patnáctikilometrové fronty nákladních vozidel, se dnes velké fronty netvoří. Kvůli zrychlení průjezdu přidala policie na příjezdu do ČR jedno kontrolní stanoviště a nyní tam má tři, řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Martina Korandová.

Kolony kamionů se před Rozvadovem v minulých dnech tvořily kvůli kontrolám zavedeným jako opatření proti šíření koronaviru. Dlouhé byly kvůli tomu, že všichni dopravci po Velikonocích vyráželi do zahraničí. V pátek a v sobotu se očekávají větší fronty na příjezdu do ČR, protože se budou čeští řidiči vracet. Díky tomu, že policie přidala stanoviště, by už neměly být tak dlouhé.

"Na české straně teď kolona není, na německé je přibližně pět kilometrů. Ale my už reagujeme flexibilně, a když víme, že se tvoří kolony, tak přidáváme odbavovací stanoviště, takže v jednu chvíli může projet více vozidel a fronty jsou odbavované rychle," uvedla mluvčí.

Policisté na české straně kontrolují a evidují všechny lidi a vozidla při výstupu z ČR a vstupu do republiky. Údaje zanesou do mobilní platformy a vůz odjíždí. Většinou projíždějí nákladní auta.

Na dalším velkém silničním přechodu ve Folmavě na Domažlicku i na dvou menších v kraji je provoz plynulý. Regionální přechod Lísková na Domažlicku, který je z rozhodnutí vlády uzavřený, hlídá policie a voják. Přes přechod nikoho nepouštějí a posílají řidiče na Folmavu.

Kamionoví dopravci ve středu požádali vládu o úpravu hraničních kontrol, které podle sdružení Česmad Bohemia kolony způsobují. Plošné kontroly hlídají délku pobytu řidičů v cizině. Dopravcům vadí jejich nový režim, který eviduje pohyb lidí a to, zda nepřekračují 14 dní v zahraničí. V případě že ano, musí do karantény. Kontroly podle sdružení ohrožují bezpečnost provozu a zvyšují zdravotní rizika u řidičů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď