Řidiči hrozí za vybržďování až 15 let, rozsudek bude ve středu

foto Pětatřicetiletému Martinovi Kostnerovi (vlevo na snímku ze 14. listopadu), který podle obžaloby vybržďováním způsobil smrtelnou nehodu, hrozí osm až 15 let vězení. Při prosincové havárii na D10 zemřelo osmiměsíční dítě. Rozsudek by Krajský soud v Praze měl vynést ve středu 15. listopadu.

Praha - Řidiči, který podle obžaloby vybržďováním způsobil smrtelnou nehodu, hrozí osm až 15 let vězení, státní zástupce dnes navrhl trest v polovině této sazby. Rozsudek by Krajský soud v Praze měl vynést ve středu. Při prosincové havárii na D10 zemřelo osmiměsíční dítě. Soud dnes pokračoval v projednávání případu výslechem svědků.

Podle žalobce střet zavinil pětatřicetiletý Martin Kostner, který již byl v minulosti trestaný. Muž je obžalován z obecného ohrožení. Jeho obhájce řekl, že nešlo o úmyslné vybržďování, ale o špatné vyhodnocení dopravní situace.

Nehoda se stala 28. prosince nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku, a to ve směru z Prahy na Mladou Boleslav. Podle státního zástupce Tomáše Milece obžalovaný na 32. kilometru dálnice D10 prudce předjel zprava Škodu Octavii a poté prudce najel do levého pruhu před ní. Pak prý začal obžalovaný prudce brzdit. Na prudké brždění stihli zareagovat řidiči tří aut jedoucích za octavií, kteří strhli řízení, a zabránili tak srážce. Řidič audi, který jel za nimi jako čtvrtý, už to ale nestihl a do octavie zezadu narazil. U soudu vypověděl, že s tím již nemohl nic dělat. Kostner jel podle něj při zmíněném manévru rychlostí až 130 kilometrů v hodině.

V nabourané octavii cestoval tehdy pětatřicetiletý muž, který vezl svou manželku a v sedačce osmiměsíčního chlapce. Při nehodě utrpěli zranění tři lidé, všichni z havarované octavie. Nejvážněji byl zraněn kojenec. Svým zraněním po převozu do nemocnice podlehl. Oba dospělí v octavii nárazem utrpěli četné zlomeniny, žena měla zlomenou páteř.

U soudu dnes vypovídali svědci, kteří k místu nehody přijeli bezprostředně poté, co se stala. Popisovali, jak se ostatní řidiči snažili zraněné vyprostit, hlavní úsilí bylo směřováno právě ke zraněnému dítěti. Vyslýchaní svědci se shodují v tom, že dálnice nebyla v době nehody namrzlá. Řidič audi, který do octavie narazil zezadu, byl prý po nehodě otřesený. Podle svědků se lidé snažili otevřít u zdemolované octavie dveře, kvůli rozsáhlému poškození to ale nebylo možné.

Podle výpovědi soudních znalců neměl řidič audi šanci střetu zabránit ani při dodržení bezpečné vzdálenosti. Neměl dostatek prostoru ani na to, aby se vyhnul obloukem, uvedli znalci.

Podle soudních psychologů má Kostner tendenci ke zkreslování této tragické události. Nezaznamenali u něj ani přímo vyjádřenou lítost. Naopak u pozůstalých rodičů malého dítěte se projevila posttraumatická stresová porucha, kterou charakterizují jako těžkou újmu na zdraví. Oba podle znalců trpí poruchami spánku, úzkostmi, depresemi a záchvaty paniky.

"Nejedná se o nehodu, ale o mimořádně nebezpečný zločin," řekl státní zástupce ve své dnešní závěrečné řeči.

Kostner už měl v minulosti zakázáno řídit kvůli alkoholu za volantem. Byl také odsouzen za vydírání své bývalé přítelkyně, se kterou měl spory ohledně peněz. Na svůj vůz navíc v době nehody neměl sjednané povinné ručení, Česká kancelář pojistitelů tak po něm u soudu požaduje uhrazení způsobené škody přes 1,4 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď