Režisérka Wertmüllerová navrhla přejmenovat Oscary na cenu Anna

foto Italská režisérka Lina Wertmüllerová s čestným Oscarem.

Los Angeles - Americká herečka Geena Davisová vyzvala hollywoodské tvůrce, aby napravili genderovou nerovnováhu ve filmu a televizi. Třiašedesátiletá Davisová to řekla v noci na dnešek v Los Angeles na galavečeru udílení čestných Oscarů. Italská režisérka Lina Wertmüllerová při přebírání čestného Oscara šla ještě dál a navrhla, aby cena dostala ženské jméno Anna.

"Jméno této sošky by se mělo změnit, proč ji nepojmenovat třeba Anna," citovala dnes italská média jedenadevadesátiletou Wertmüllerovou, která se v roce 1976 stala první ženou nominovanou na Oscara za nejlepší režii. Cenu za drama z koncentračního tábora nazvané Pasqualino Sedmikráska, ale tehdy nedostala.

Americká herečka Geena Davisová s humanitární cenou Jeana Hersholta. Davisová dostala v noci na dnešek humanitární cenu Jeana Hersholta, kterou uděluje rovněž americká Akademie filmových umění a věd a která má rovněž podobu sošky Oscara. Davisová vyzvala přítomné hollywoodské tvůrce, aby přepsali to, na čem právě pracují, a zakomponovali do těchto děl více žen. Třiašedesátiletá Davisová se dlouhodobě angažuje v boji za rovnoprávnost pohlaví, v roce 2004 založila dokonce genderový institut, jehož cílem je rovné zastoupení mužů a žen v hollywoodských filmech.

Čestného Oscara, jehož uděluje stejně jako ostatní Oscary americká Akademie filmových umění a věd, dostali letos také režisér David Lynch a herec Wes Studi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď