Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

foto Režisér Laurent Micheli a herečka Mya Bollaersová představili 13. srpna v Praze francouzsko-belgický film Lola.

Praha - Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes vstupuje do tuzemských kin. Distributorem snímku je společnost Queer Kino spolupracující s filmovým festivalem Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Spolu s režisérem Michelim do Prahy na uvedení snímku dorazila i představitelka hlavní role, transžena Mya Bollaers.

"Myšlenka natočit film vznikla ze dvou důvodů, jak to u filmu bývá. První důvod byl sdělit intimní příběh a druhý dát příběhu politický důraz," uvedl režisér Micheli. "Příběh je určitým návratem do mého dospívání, kdy vám svět dospělých připadá drsný, archaický a málokdy připravený vyslechnout potřeby dospívajících. Politický důvod vycházel z potřeby zachytit hlavní postavu, která je součástí menšiny a dát jí dostatečnou viditelnost. Otázky LGBT komunity byly vždy součástí mého života, a tak přirozeně jsem měl zájem hovořit o trans identitě," dodal.

V příběhu francouzsko-belgického dramatu se dospívající Lola a její otec v podání francouzské filmové hvězdy Benoîta Magimela vydávají k moři rozprášit matčin popel. Cestou řeší problémy, z nichž většina pramení z otcovy neochoty přijmout změnu pohlaví svého dítěte. Zatímco otec svou dospívající transgender dceru zapudil, matka se s ní dále tajně scházela a finančně podporovala její změnu pohlaví.

Druhý celovečerní snímek režiséra Micheliho od svého uvedení ve Francii a Belgii v roce 2019 sklízí úspěch a uznání kritiků. Na ceny Magritte Belgické filmové akademie byl film nominován v sedmi kategoriích včetně ceny za nejlepší film a režii. Bollaers získala cenu pro nejlepší herečku. Micheli začínal svou kariéru jako herec. Svůj první celovečerní film Even Lovers Get the Blues natočil v roce 2017 a také za něj byl nominován na cenu Belgické filmové akademie.

Prvním snímkem uvedeným pod značkou Queer Kino bylo francouzské drama Zatoulaný (Sauvage) od režiséra Camilla Vidala-Naqueta, které vstoupilo do českých kin loni v červenci. Pod distribuční značkou Queer Kino se v tuzemských kinech objevilo také švédsko-gruzínské drama ze světa folklorních tanců Dokud se tančí. Výrazný snímek se stal divácky nejoblíbenějším snímkem loňského 20. ročníku festivalu Mezipatra. Letos se festival Mezipatra uskuteční 5. až 12. listopadu v Praze a 14. až 21. listopadu v Brně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď