Režisér Magnusek plánuje natočit film o obci Ležáky a jejích hrdinech

foto Žulový náhrobek na půdorysu jednoho z devíti vypálených domů v obci Ležáky na Chrudimsku.

Praha - V den 80. výročí vypálení osady Ležáky plánuje režisér Tomáš Magnusek začít natáčet film o tragickém osudu vesnice. Ležáky nacisté zlikvidovali o 14 dní později než Lidice, 24. června 1942. Svůj projekt dnes Magnusek dnes představil novinářům.

Historický film o příběhu Ležáků chce mít hotový v roce 2024. Dnes uvedl, že idea filmu přišla od Miroslava Novotného, herce Studia Ypsilon, který pochází ze Smrčku u Chrudimi, tedy místa poblíž Ležáků. "Mirek mě navštívil a nabídl mi zajímavý námět. V tu chvíli mnou projel mrazivý pocit. Hned jsem pochopil, že to bude milník mé profesní kariéry. Přijal jsem to jako výzvu," uvedl Magnusek.

Scenárista filmu Miloš Pilař v minulosti již vytvořil hraný dokument Ležáky 42. "Poslání našeho nového snímku je ukázat rozpolcenost relativně klidného života v nevědění o dějinných událostech, a to v kontrastu se strachem těch, kteří se účastnili odboje. Cílem je zpracovat téma zbabělosti a nesmírné odvahy, kdy je člověk ochoten obětovat svou individualitu, proto aby ochránil rodinu, děti," řekl Pilař.

Ležáky na Chrudimsku tvořilo jen osm domů, které byly součástí tehdejší obce Louka, a Švandův mlýn patřící k obci Miřetice. Po válce nebyly Ležáky obnoveny, ale na jejich místě vznikl památník, který tvoří půdorysy původních budov a pietní místo.

Magnusek dnes uvedl, že důvodem k natáčení filmu pro něj je fakt, že osud Ležáků je trochu zastíněn známějšími Lidicemi. Ty nacisté 10. června 1942 vypálili v odvetě za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. "Lidice jsou oběť. Ležáky bojovaly, tam reálně probíhala odbojová činnost," uvedl s tím, že v osadě bylo mnoho lidí zapojeno do odboje. V Ležácích se ukrývala vysílačka skupiny Silver A, která spolupracovala na atentátu na Heydricha.

Ve filmu mají hrát Viktor Dvořák, jeho filmovou partnerku Bára Jánová a Magnusek obsadil třeba také Martina Dejdara. Ten dnes řekl, že má také k Ležákům velký vztah, protože prožil velkou část dětství v Chrasti u Chrudimi, pár kilometrů od Ležáků. "Můj dědeček byl členem odbojové skupiny, která kolem Ležáků pracovala, byl zatčen, převezen do Terezína a v Drážďanech popraven. Nikdy jsem ho nezažil, znám ho jen z busty na poště a na nádraží. Jsem velmi rád, že nápad na Ležáky vznikl, že je možná potřebnější teď, než kdykoli jindy," řekl Dejdar.

První filmová klapka padne 24. června přímo v Ležákách při slavnostní vzpomínkové akci. Štáb by měl točit také atentát na Heydricha a bitvu v Resslově ulici, kde se v kostele ukrývali parašutisté, tedy vykonavatelé úspěšného atentátu.

Magnusek je vystudovaný pedagog, působí jako herec, producent, scenárista a režisér, je také autorem několika knih. Jako producent, scenárista a později i režisér je podepsán mimo jiné pod filmovou trilogií Bastardi, k níž plánuje čtvrté pokračování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď