Režisér Jiří Svoboda točí televizní film o Rašínovi

foto Filmaři natáčeli 3. listopadu v Praze jednu ze scén nového televizního filmu Rašín. Prvního československého ministra financí Aloise Rašína hraje Ondřej Vetchý (vlevo), do role ministerského předsedy Karla Kramáře byl obsazen Miroslav Donutil (vpravo).

Praha - Ke stému výročí vzniku Československa uvede příští rok Česká televize film věnovaný politikovi Aloisi Rašínovi (1867-1923), který nyní natáčí autor scénáře a režisér Jiří Svoboda. Interpretaci událostí, které významnému milníku našich dějin předcházely, sestavil do dramatického příběhu, který přiblíží události související s vyhlášením samostatného státu.

Prvního československého ministra financí Aloise Rašína hraje Ondřej Vetchý, do role ministerského předsedy Karla Kramáře byl obsazen Miroslav Donutil. Jejich manželky ztvární Zuzana Stivínová a Lenka Vlasáková, v dalších rolích se objeví například Viktor Preiss a Petr Štěpán.

Svoboda už před mnoha lety natočil v cyklu kriminálních případů hraný dokument o atentátu na Rašína. "Tehdy jsem netušil, jakou hloubku má tato opomíjená postava, kterou bych v našich dějinách dnes stavěl vedle Husa, Komenského nebo Masaryka. Přečetl jsem o době před vznikem Československé republiky desítky publikací. A stále si kladu otázku, proč je příkladný vlastenec Rašín, který svému přesvědčení věnoval život, tak odsunutý do zapomínání," řekl.

Svoboda byl v kontaktu s Rašínovou vnučkou, která žije ve Švýcarsku. "Poskytla mi cenné dokumenty a na pár hodin půjčila i deník Rašínovy manželky k výpiskům," řekl Svoboda ČTK.

Dnes v pražské Invalidovně natáčel scény z trestnice nedaleko Vídně. "Byli v ní váleční zajatci z front a političtí vězni, mezi nimi Rašín s Kramářem. Ti byli původně odsouzeni vídeňským vojenským soudem k trestu smrti, císař však už rozsudek nemohl podepsat a tresty jim byly zmírněny," dodal Svoboda. Snímek točil na zámečku v Lužanech, řada scén vznikne ve věznici u Mladé Boleslavi. Natáčení by rád stihl do konce roku.

Podle Vetchého je paradoxně výhodou, že o Rašínovi málokdo ví, jak vypadal. "Podstatnější je, jak postavu zpracujete vnitřně, vdechnete jí duši a obhájíte ji. Pak nikdo nebude řešit, jestli jsem své předloze podobný vizuálně," řekl.

Snímek ukáže příběh muže, který dokázal uskutečnit sen Čechů a Slováků o samostatném státě navzdory Rakousko-Uherské monarchii a navzdory snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska. Rašín se do historie zapsal také tím, že napsal text prvního zákona nově vzniklého státu. V příběhu se Kramář a Rašín názorově střetnou. Přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď