Rezignoval náměstek ministra obrany pro vyzbrojování

foto Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha (na snímku z 30. ledna 2020).

Náměstek ministra obrany Filip Říha rezignoval na svou funkci. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo obrany, podle kterého Říha odešel po dohodě s ministrem Lubomírem Metnarem (za ANO). Ve vyjádření pro server Lidovky.cz Říha svůj krok zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo obrany. Úřad v posledních dnech čelil kritice kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů, jejichž součástí jsou radary Věra NG. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Někteří poslanci působení Říhy na obraně chválí.

"Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné," řekl Říha serveru.

Vysvětlit okolnosti zakázky požadoval i premiér Andrej Babiš (ANO). O víkendu na facebooku Metnara kritizoval za nezvládnutou komunikaci. Premiér uvedl, že už loni ministr vyhodil ředitele odboru sekce vyzbrojování, který byl za chybu v ceně zakázky zodpovědný. Situaci ale podle něj ministr mediálně nezvládl. "Chybou tohoto nákupu není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel, a pan ministr si to nepohlídal," napsal na sociální síti.

Řízením sekce na ministerstvu byl dočasně pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Na nového náměstka vypíše ministerstvo výběrové řízení. "Úkolem nového náměstka bude dohled nad probíhajícími a připravovanými zakázkami, ale i zlepšení externí komunikace, zejména s členy sněmovního výboru pro obranu," uvedl Metnar.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď