Řezbáři na Pustevnách udělali z ledu sochy draka, rytíře i čertů

foto Řezbář Robert Musil dokončoval 9. ledna 2019 na Pustevnách na Vsetínsku ledovou sochu draka. Díla budou pro veřejnost k vidění od 12. ledna na festivalu Ledové Pustevny. Přehlídka potrvá do 27. ledna.

Prostřední Bečva (Vsetínsko) - Obřího draka, rytíře, princeznu, zámek i čerty v pekle vytvořili z ledu řezbáři na Pustevnách v Beskydech. Lidé jejich výtvory uvidí v sobotu, kdy začne festival ledových soch - Ledové Pustevny. Potrvá do 27. ledna, řekla dnes ČTK zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová.

Ledové sochy čertů na snímku pořízeném 9. ledna 2019 na Pustevnách na Vsetínsku. Díla šesti umělců budou pro veřejnost k vidění od 12. ledna na festivalu Ledové Pustevny. Přehlídka potrvá do 27. ledna. Sochy jsou ve dvou stanech, jeden znázorňuje dračí doupě, ve druhém je pekelné království s čerty i kotlem s hříšníky. Sochy vytvářelo šest řezbářů z Česka a Slovenska. "Jde nám o diváka, orientovali jsme se na děti, aby se trošku poučily v pekle a ve druhém stanu se zase trošku rozveselily," řekl dnes ČTK umělecký řezbář Jan Paďour, který je garantem akce.

Největší sochou v dosavadní historii festivalu je drak dlouhý až 20 metrů. "Dělali jsme ho jako první figuru ve stanu, abychom věděli, kolik nám zbude prostoru na ostatní sochy. Je tak obrovský, že na něm museli dělat všichni," uvedl Paďour, podle kterého bylo nejnáročnější dát výraz rytíři a princezně. "Udělat z toho scénu a nějaký výjev, který něco vypovídá," uvedl Paďour.

Řezbář Ondřej Procházka dokončoval 9. ledna 2019 na Pustevnách na Vsetínsku ledovou sochu hradu. Díla budou pro veřejnost k vidění od 12. ledna na festivalu Ledové Pustevny. Přehlídka potrvá do 27. ledna. Řezbáři měli k dispozici 40 tun ledu dovezeného z opavských mrazíren, opracovali přes 500 kostek ledu, jedna váží asi 70 kilogramů. Ledové kostky řezbáři nejprve spojili vodou do útvarů, ze kterých elektrickými pilami tvarovali sochy.

Řezbáři dnes sochy dokončovali. "Změnili jsme koncept, řezbáři přijeli už na začátku, návštěvníci uvidí již sochy hotové. V předešlých ročnících to bylo tak, že řezbáři ještě první víkend pracovali a dodělávali sochy," uvedla Hrtusová.

Sochy si budou moci lidé zdarma prohlédnout každý den, o víkendech pořadatelé připraví i doprovodný program, soutěže pro děti i dospělé, jarmark, přijedou také hudebníci. Program festivalu je na stránkách www.pustevny.cz.

Na Pustevnách je nyní nezvykle bohatá sněhová nadílka, děti budou proto také moci soutěžit o nejlepšího sněhuláka, malovat barvami na sníh, bobovat i sáňkovat. Vznikne také lezecká stěna a sněhový bar. Pokud vydrží dobré podmínky, mohly by se stavět také sochy ze sněhu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 3:00 21°C

Celá předpověď