Reuters: Těžba ropného kartelu OPEC je nejnižší za dvě desetiletí

foto Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto.

Londýn - Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v květnu klesla na nejnižší úroveň za dvě desetiletí. Vyplývá to z dnešní zprávy agentury Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy od zdrojů z odvětví. Kartel OPEC a jeho spojenci se v dubnu dohodli na omezení dodávek ropy na trh. Snaží se tak podpořit ceny suroviny, které se dostaly pod tlak kvůli negativnímu dopadu koronavirové krize na poptávku.

Těžba OPEC podle Reuters v květnu meziměsíčně klesla o 5,91 milionu barelů denně na 24,77 milionu barelů denně. Na snížení produkce se nejvýrazněji podílela Saúdská Arábie.

OPEC a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se minulý měsíc dohodli, že v květnu a v červnu sníží dodávky ropy o téměř deset milionů barelů denně. Z toho na samotný OPEC připadá 6,084 milionu barelů denně. V květnu podle Reuters desítka členů OPEC vázaných dohodou plnila tento závazek na 74 procent.

Ceny ropy se kvůli omezování dodávek a uvolňování opatření proti šíření koronaviru již více než zdvojnásobily poté, co v dubnu sestoupily na 21leté minimum pod 16 dolary za barel, upozorňuje Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -6°C

Celá předpověď