Reuters: Ruští oligarchové se bojí sankcí kvůli vazbám na Putina

foto Ruský prezident Vladimir Putin.

Washington/Moskva - Hrozba stále nových protiruských sankcí ze strany USA vyvolává obavy ruských oligarchů, že se kvůli svým vazbám na prezidenta Vladimira Putina mohou ocitnout na americkém sankčním seznamu. Napsala to dnes agentura Reuters s odkazem na nejmenované členy ruské podnikatelské elity. Kreml v reakci označil sestavování sankčních seznamů za zásah do ruské prezidentské kampaně.

Nový seznam Rusů vystavených sankcím USA má Washington vypracovat počátkem příštího roku jako součást sankčního zákona, který prezident Donald Trump podepsal letos v srpnu. I když ne všechny osoby zařazené do seznamu musejí být automaticky okamžitě postiženy, šest ruských oligarchů blízkých Kremlu se Reuters přiznalo, že z budoucího seznamu jsou nervózní. Nevědí totiž, na základě čeho Washington Rusy na seznam zařadí, ani jaké mohou být následky.

"Když vás označí za osobu blízkou Putinovi, zkuste dokázat, že to není pravda," řekl agentuře vysoce postavený manažer jisté ruské firmy. "Americká taktika je jasná: chtějí jakkoli poškodit každého, kdo Putina podporuje," dodal.

Podle Kremlu je cílem sankčního seznamu "poštvat podnikatelskou elitu proti Putinovi". Mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že v pozadí je snaha problematizovat prezidentské volby, které jsou v Rusku naplánovány na březen příštího roku. Putin kandidaturu oficiálně neoznámil, s jistotou se ale očekává.

Asistent jistého ruského miliardáře prý Reuters řekl, že jeho šéf se snaží ukazovat v přítomnosti Putina co nejméně. "Není totiž jasné, za jakých podmínek mají být Rusové na americký seznam zařazeni. Vzniká dojem, že se tam může ocitnout kdokoli," řekl.

Americký seznam, který sestavuje ministerstvo financí, má podle oficiálních vyjádření obsahovat jména nejvýznamnějších ruských oligarchů "podle jejich majetku a úměrně kontaktům s ruským režimem". Západní banky nyní podle Reuters prověřují, kteří z jejich ruských klientů mohou být do amerického seznamu zařazeni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď