Reuters: Nemocnicím v EU dochází léky pro pacienty s covid-19

foto Lékárna, léky - ilustrační foto.

Brusel - Nemocnicím v Evropské unii v důsledku omezení v obchodu a vytváření nadměrných zásob v členských zemích hrozí nedostatek léků pro pacienty trpící nemocí covid-19. S odvoláním na unijní činitele a zástupce farmaceutického průmyslu to dnes napsala agentura Reuters. Evropská komise údajně v tomto směru zkoumá legálnost kroků několika zemí včetně Slovenska.

Vlády v mnoha zemích unijní sedmadvacítky včetně ČR kvůli boji proti koronaviru přijaly opatření omezující prodej klíčových výrobků, jako jsou některá léčiva a osobní ochranné pomůcky. Podle Reuters nastaly problémy zejména s dostupností léků, které jsou podávané pacientům s těžkým průběhem covid-19. Mezi ně patří anestetika, antibiotika či látky na uvolnění svalů, díky nimž lze pacienty připojovat na plicní ventilátory.

Několik velkých evropských nemocnic včetně milánské San Raffaele a barcelonské Vall d'Hebron minulý týden ve společném prohlášení uvedlo, že zanedlouho nebudou schopné nemoc z nového koronaviru léčit, pakliže nebudou obchodní omezení uvolněna. "Některé členské státy EU naznačily, že začínají pozorovat nedostatek jistých léčiv podávaných pacientům s covid-19, případně očekávají, že takový nedostatek brzy přijde," dodává dnešní prohlášení Evropské lékové agentury (EMA).

Podle zdrojů z farmaceutického průmyslu jsou aktuálně hlavními překážkami opatření v rámci EU, nikoli problémy v Číně nebo Indii, které se vyskytly na počátku pandemie.

"Státy si budují zásoby. To je rozumné, ale někdy jsou zásoby příliš velké a nedostane se tak na země, které mají problémy," řekl Adrian van den Hoven z organizace Medicines for Europe zastupující výrobce generických léků v EU. Zmínil i případ, kdy objednávka jisté země odpovídala roční produkci dané firmy. Podle šéfa obchodního spolku Affordable Medicines Europe Kaspera Ernesta se nadměrného hromadění léků dopouští mimo jiné Rakousko a Portugalsko.

Pokud jde o vývoz strategicky důležitých léků, některé země jej nyní umožňují jen v případě uspokojení národních potřeb. Evropská komise dnes oznámila, že v této souvislosti zkoumá legálnost kroků ze strany Slovenska, Polska, Maďarska, Francie a Rumunska. Česká vláda před třemi týdny zakázala export léčiv dovezených do ČR, už předtím zakázala vývoz respirátorů třídy FFP3 a dezinfekčních přípravků na ruce.

"V době, kdy se soustředíme na záchranu životů, není správný čas na omezování exportu léčiv a klíčového zdravotnického vybavení, ani na to nechávat doběhnout jejich trvanlivost místo sdílení," řekla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď