Reuters: EU podle WTO neukončila subvencování Airbusu

foto Letoun Airbus A330 na aerosalonu u Paříže.

Paříž/Brusel - Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dosud zcela neukončila subvencování výrobce letecké techniky Airbus. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Rozhodnutí zřejmě umožní Spojeným státům zachovat cla na evropské zboží, která Washington v reakci na nezákonné subvencování Airbusu zavedl letos v říjnu.

Podle nové zprávy WTO, která by měla být oficiálně zveřejněna ještě dnes, je stále subvencován letoun Airbus A350, uvedly zdroje. WTO by nicméně podle zdrojů mohla snížit odhad škod, které podpora Airbusu způsobila jeho americkému konkurentovi Boeing. Na tomto odhadu bylo založeno říjnové rozhodnutí, ve kterém WTO povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů (zhruba 174 miliard Kč) ročně.

Podle zdrojů by se strop pro celní odvetu USA mohl snížit až o dvě miliardy dolarů. Zatím však není jasně, jak rychle by se toto snížení mohlo odrazit v zavedených clech, napsala agentura Reuters. Washington se v rámci odvety rozhodl zavést cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na různé zemědělské a průmyslové zboží.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí. Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď