Reuters: Ankara plánuje schválit žádost Finska o vstup do NATO před volbami

foto Vlajky členských zemí NATO a znak organizace před sídlem v Bruselu. Ilustrační foto.

Helsinky/Ankara - Turecko plánuje schválit žádost Finska o vstup do NATO nezávisle na Švédsku ještě před parlamentními a prezidentskými volbami, které se budou konat 14. května. Agentuře Reuters to dnes řekly dva oficiální zdroje. Finský prezident Sauli Niinistö dnes oznámil, že tento týden navštíví Turecko, aby se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem projednal žádost Helsinek o přijetí do Severoatlantické aliance.

"Na schůzkách, které se uskuteční v Istanbulu, budou projednány dvoustranné vztahy i žádost Finska o členství v NATO," uvádí se v prohlášení Erdoganova úřadu. Niinistö navštíví Ankaru ve čtvrtek a v pátek.

Je velmi pravděpodobné, že turecký parlament ratifikuje členství Finska v NATO ještě před květnovými volbami, řekly dnes Reuters dva vysoce postavené zdroje.

"Na přistoupení Finska se díváme příznivě. Nebylo by špatné říci, že přístupové rozhovory se uskuteční v jiném termínu než ve Švédsku," uvedl jeden z tureckých vysoce postavených představitelů. Jiný úředník obeznámený se situací řekl, že přístup Finska k teroristickým organizacím je v souladu s Ankarou a že Helsinky v tomto ohledu podnikly kroky, které Turecko vnímá příznivě.

"Je velmi pravděpodobné, že nezbytný krok pro členství Finska v NATO bude dokončen před uzavřením (parlamentu) a konáním voleb," uvedl tento zdroj. Parlament se má uzavřít v polovině dubna před parlamentními a prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na 14. května.

Erdogan dnes také naznačil, že ratifikaci členství Finska v NATO brzy pošle do parlamentu, a prohlásil, že "dodrží svůj slib". "Pan prezident (Niinistö) přijede v pátek do Turecka a setkáme se. Poté splníme svůj slib," řekl Erdogan.

Švédsko a Finsko o vstup do NATO požádaly loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jejich přijetí musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance; zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Spojené státy a další členové aliance doufají, že se obě severské země stanou členy na summitu NATO, který se má konat 11. až 12. července v litevském hlavním městě Vilniusu.

Švédský premiér Ulf Kristersson v úterý rovněž řekl, že je nyní větší šance, že Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance dřív než Švédsko, vůči kterému má Ankara větší výhrady. Kritizuje zemi za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď