Retro muzeum v Brně zahájilo druhou sezonu, chystá se rozšíření

foto Retro muzeum Na statku v Brně-Dolních Heršpicích vystavuje tisíce exponátů od drobností po automobily, které návštěvníkům přibližují život v 50. až 90. letech minulého století. Snímek z 18. srpna.

Brno - Retro muzeum Na statku v Brně-Dolních Heršpicích dnes zahájilo druhou sezonu, chystá se rozšíření o expozici s historií zemědělství. Muzeum má v současné době dvě části, retro a veteráni. V tiskové zprávě to uvedl majitel muzea Lukáš Fajtl.

Exponáty v rodinném zařízení jsou rozmístěny na ploše více než 1000 metrů čtverečních, prezentují běžný život z období 50. až 90. let minulého století a techniky států bývalé RVHP. "Přes zimu jsme rozhodně nezaháleli. Doplnili jsme velké množství exponátů, zavedli jsme nové popisy veteránů, rozšířili jsme výstavní plochy a zřídili nové sociální zařízení," uvedl Fajtl. Doplnil, že návštěvníci na venkovní ploše najdou i dobový stánek PNS, dětské hřiště, camping nebo třeba původní čerpací stanici.

Retro muzeum Na statku v Brně-Dolních Heršpicích vystavuje tisíce exponátů od drobností po automobily, které návštěvníkům přibližují život v 50. až 90. letech minulého století. Snímek z 18. srpna. Samotné retro muzeum je v prvním patře hospodářské budovy. Výstava je rozdělená do tematických sekcí. Návštěvníci zde naleznou více než 600 rádií, 100 televizí, stejný počet vysavačů, pračky, sporáky, hračky, hry či kočárky. K vidění je i kompletní hospoda nebo koloniál včetně autentických potravin, drogerie, obchod Baťa s exponáty od střevíčků až po cvičky, školní třída, dobová kuchyně nebo třeba obývací pokoj.

Retro muzeum Na statku v Brně-Dolních Heršpicích vystavuje tisíce exponátů od drobností po automobily, které návštěvníkům přibližují život v 50. až 90. letech minulého století. Na snímku z 18. srpna je vůz Framo 901 z roku 1960. Veterány zájemci najdou v kryté expozici i na venkovních plochách, vystaveny jsou osobní i nákladní vozy, traktory či další technika. Ke zhlédnutí jsou značky jako Trabant, Wartburg, Tatra, Gaz, Volha či Škoda.

Tento rok se výstavní plocha rozšíří o dalších 300 metrů čtverečních, v plánu je otevření nové stálé expozice historie zemědělství nazvané "Od zasetí po sklizeň". Muzeum v ní ukáže stroje, kočáry, povozy, dílny a další potřeby života na statku. Muzeum zahájilo provoz loni na začátku července. Otevřeno je každou sobotu a neděli od 10:00 do 18:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 12. prosince 2018

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď