Retro biják připomene kinematografii bývalého Československa

foto Výstava Retro biják 60. - 90. let, která se koná od 16. května do 14. října ve čtyřech patrech Tančícího domu v Praze připomene kinematografii bývalého Československa. Zájemci uvidí například kostýmy z oblíbeného seriálu Návštěvníci nebo originální Velorex (na snímku z 15. května) z filmu Vrchní, prchni!.

Praha - Výstava Retro biják 60. - 90. let, která se koná od 16. května do 14. října ve čtyřech patrech Tančícího domu v Praze, připomene kinematografii bývalého Československa. Zájemci uvidí například kostýmy ze seriálu Návštěvníci nebo originální Velorex z filmu Vrchní, prchni! Největší filmová výstava od roku 1987 je věnována filmům, pohádkám a seriálům, které byly natočeny v Československu ve druhé polovině minulého století. Novináře o tom dnes informoval ředitel Galerie Tančící dům Robert Vůjtek.

"Tuto výstavu jsme připravovali déle než dva roky. V posledním roce filmoví odborníci vyhledávali ztracené kostýmy ve fundusech Barrandovských ateliérů. Díky tomu jsme znovu postavili celé scény legendárních československých filmů a seriálů a objevily se nové souvislosti a zákulisní informace týkající se oblíbených snímků," uvedl Vůjtek.

Na výběru vystavených snímků se hlasováním podílelo přes 400.000 diváků. Na výstavě nechybí historicky první selfie tyč, kterou používala Betsy v podání Ivy Janžurové ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové! Oblíbenou komedii Vrchní, prchni! zase připomínají pletené kostýmy s bambulemi. Oscarem oceněný snímek Ostře sledované vlaky připomene 'lechtivá' scéna s razítkem a na výstavě nechybí ani ilustrace od Adolfa Borna či Káji Saudka, které jsou spojené s komediemi Jak svět přichází o básníky a Kdo chce zabít Jessii?

Z trilogie Slunce, seno... na návštěvníky čekají kostýmy a originální postel ze scén s babičkou Škopkovou. Sci-fi seriál Návštěvníci se připomíná vedle kostýmů také superpočítač CML, tedy Centrální Mozek Lidstva. Ze seriálu Arabela jsou vystaveny kostýmy celé královské rodiny a z filmu Tři veteráni kostýmy princezny Bosany a Pankráce a téměř patnáctimetrový frňákovník.

V prostorách Tančícího domu je vystaveno přes 200 originálních kostýmů doplněných mnoha filmovými rekvizitami a fotografiemi z celkem 70 snímků známých z kin nebo televizních obrazovek. Většina kostýmů z výstavy Retro biják 60. - 90. let nebyla dosud ukázána veřejnosti. Vystavené kostýmy jsou doplněné fotografiemi, plakáty a dalšími rekvizitami a dekoracemi. Autorkou výstavy je Jana Sommerová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď