Řetězce: Lidé nakupují spíše průběžně, návštěvnost ale vzrostla

foto Uzavřený supermarket na pražském Bohdalci na snímku pořízeném 1. listopadu 2020 dopoledne. Většina obchodů a služeb má dnes první neděli z rozhodnutí vlády v boji proti koronaviru zákaz provozu. Lidem mohou být k dispozici čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou.

Praha - Lidé si podle potravinářských řetězců zvykli nakupovat spíše průběžně, z obchodů si najednou odnášejí více zboží než dřív. Přesto za poslední dny návštěvnost prodejen vzrostla. Nakupování i zásobování bylo ale bez komplikací. Vyplývá to z vyjádření řetězců pro ČTK. Tento týden pro české zákazníky znamená dva zavírací dny potravin. Ve středu byl státní svátek, dnes je první neděle, kdy podle nového vládního opatření proti šíření koronaviru platí zákaz maloobchodního prodeje.

Do hypermarketů Globus podle jejich mluvčí Lutfii Volfové přicházelo více lidí od čtvrtka. Návštěvnost vzrostla zhruba o 17 procent. "Díky našim velkým plochám hypermarketů nedocházelo k žádné koncentraci lidí. Lidé ve velké míře nakupovali se skenery a naší mobilní aplikací, což pomohlo na velké nákupní ploše zákazníky rozptýlit," uvedla Volfová. Zákazníci, pokud je to možné, by podle ní měli chodit nakupovat sami, nikoli ve dvou, jak umožňuje vládní nařízení.

Zájem je podle Volfové nadále o čerstvé i trvanlivé potraviny a také o drogerii. Stoupl podle ní zájem o alkohol, prodeje piva a vína vzrostly přibližně o 30 procent nad běžné dny, dodala.

V Penny se návštěvnost v předchozích dnech v jednotlivých prodejnách lišila, v průměru však vzrostla o pět až deset procent. "Čísla z posledního týdne tak ukazují, že lidé prodejny navštěvují méně často a zároveň nakupují větší objemy," řekl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Nákupy po celý týden včetně soboty byly podle něj bez problémů.

Do Kauflandu v sobotu přišlo více lidí než v jiné soboty, bylo znát přesunutí nedělních nákupů, uvedla mluvčí společnosti Renata Maierl. "Na tuto situaci jsme však byli ve všech ohledech připraveni - jak z pohledu zásobování a zajištění dostatku zboží, tak z pohledu zajištění bezpečí a ochrany zdraví zákazníků i zaměstnanců," dodala.

Vláda tento týden rozhodla, že o nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou.

V dalších dnech je povolen provoz vybraným obchodům, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny, optiky či květinářství. Fungovat mohou maximálně do 19:59.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď