Restituce šlechtického majetku: Rod Arco

Rod pochází z Tyrolska, kde jeho předkové žili již na počátku 12. století. Rodina má rakouské a italské kořeny, její příslušníci jsou sňatky spjati s českými i slezskými šlechtickými rody. Bavorská větev rodu získala v 16. století český inkolát, později však delší dobu v Čechách nežili. Ve třicátých letech 19. století získal Heinrich Arco (1800-1871) slezské panství Hošťálkovy. Tam jeho potomci žili až do konce druhé světové války. Posledním předválečným majitelem panství byl hrabě Karl Heinrich Arco (*1920). V roce 1998 mimo jiné zakoupil hrabě Riprand Arco-Zinneberg od svého bratrance Williama Lobkowicze zámek Vysoký Chlumec u Sedlčan vrácený roudnické větvi Lobkowiczů.

Příslušníci rodu zejména spjatí s restitucemi

Karl Maria Arco, hrabě. Narodil se v Rakousku, kam se rodina uchýlila po druhé světové válce, nyní má i české občanství. Usiluje o vrácení zámku v Hošťálkovech na Bruntálsku a jako potomek bludovské větve Žerotínů také o polovinu zámku Bludov na Šumpersku.

Restituční nároky

Zámky:

Hošťálkovy (Bruntálsko) (Zámek byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů, o jeho vydání žádá Karl Arco, ale také Československá církev husitská. Ta zámek získala po druhé světové válce a přebudovala na domov důchodců, později jí však byl odňat.)

polovina zámku Bludov (Šumpersko) (nárok uplatňuje Karl Arco; o druhou polovinu zámku se přihlásil Karel Mornstein, jemuž úřady vyhověly, nárok Arců byl zamítnut, část budovy vlastní obec)

Průběh kauzy

Po roce 1989 požádal vnuk posledního majitele Karl Maria Arco o vydání panství Hošťálkovy na Bruntálsku. Pozemkový úřad v Bruntále shledal jeho žádost neoprávněnou a vydání majetku zamítl. Karl Arco se odvolal k Městskému soudu v Praze, který rozhodnutí pozemkového úřadu potvrdil.

Kauza se dostala k Ústavnímu soudu, který restituční nárok Arců zamítl. Hrabě Karl Arco poté podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Karl Arco, který je rovněž potomkem bludovské větve Žerotínů, uplatnil i nárok na část zámku Bludov na Šumpersku. Pozemkový úřad jeho restituční nárok zamítl, žadatel se však odvolal k soudu. (Právo/27.11.2000)

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď