Restaurátoři začali rozebírat pyramidu v kutnohorské kostnici

foto Restaurátoři začali 29. listopadu 2018 v kutnohorské kostnici rozebírat jednu ze čtyř velkých pyramid složených z lidských kostí. Po renovaci by měla být unikátní věž uvedena do původního stavu. Práce jsou součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat deset let. Náklady byly už dříve odhadnuty na 55 milionů korun. Po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům.

Kutná Hora - Restaurátoři dnes v kutnohorské kostnici začali rozebírat jednu ze čtyř velkých pyramid složených z lidských kostí. Po renovaci by měla být unikátní věž uvedena do původního stavu. Práce jsou součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat až deset let.

S demontáží kostí, pocházejících od obětí moru a husitských válek, začal dnes ráno restaurátor Tomáš Král. K věži oddělené od zbytku kaple dřevotřískovou stěnou vstupoval v ochranném obleku a s respirátorem kvůli sporům plísní. "Začínáme demontovat kosterní materiál, který je mezi obvodem pyramidy a obvodem kostela," uvedl. Až vznikne prostor pro sestavení lešení, bude se postupovat od horních vrstev dolů. Jak dlouho rozebírání potrvá, je podle něj otázkou. "Neznáme množství kostí, je to experiment," řekl Král.

Kosti restaurátoři ukládají do papírových krabic, které se pak v kontejneru převezou do ateliéru. Musejí být zbaveny nečistot a dezinfikovány. "Konzervátorská práce bude spíš lehčího charakteru. Nebudeme ty kosti čistit tak důkladně, jako jsme je čistili u závěsné výzdoby," připomněl Král nedávné práce na záchraně kostelního lustru, který je také sestaven z lidských kostí.

Kosti v někdejší hřbitovní kapli ze 14. století, která je jednou z nejnavštěvovanějších památek středních Čech, srovnal do nynější podoby řezbář František Rint. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je podle odhadů uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí. Rekonstruovaná věž je oddělena od prostoru kaple prachotěsnou zábranou s okénky, jimiž mohou návštěvníci sledovat rekonstrukční práce.

Hlavní projektant Vít Mlázovský uvedl, že pyramidy jsou poškozeny a deformovány hlavně ve spodní části. Co je příčinou, se odborníci mohou jen dohadovat. Otázkou je, zda věže nejsou příliš velké a kosti jsou schopné zvládnout takové zatížení. Nepříznivý vliv mají i plísně a nadměrná vlhkost. Odborníci budou muset nahradit poškozené části a věže uvést do stavu, v jakém byly na začátku, což podle Mlázovského nebude jednoduché. Král ocenil pomoc geodetů, kteří se speciálními zařízeními dokumentují stav před rozebráním věže a vytvoří díky tomu v počítači její trojrozměrný model. Velmi to pomůže při zpětnému sestavení pyramidy.

Náklady na rekonstrukci byly už dříve odhadnuty na 55 milionů Kč, po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům. Podle faráře Pavla Tobka si rekonstrukce dosud vyžádala 37 milionů korun a je hrazena ze vstupného. "Financujeme opravy sami, což nám dává svobodu," dodal Tobek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 21:00 32°C

Celá předpověď