Restaurátoři v NM opravují velrybu, bude o ní virtuální výstava

foto Národní muzeum už přes dva měsíce restauruje největší předmět ze svých sbírek, kostru plejtváka myšoka.

Praha - Národní muzeum už přes dva měsíce restauruje největší předmět ze svých sbírek, kostru plejtváka myšoka. Děje se tak přímo v sále, kde je umístěna již více než sto let a kde zůstala i během velké nedávné rekonstrukce. V současné době restaurátoři sundávají nejvíce poškozené části kostry, kterými jsou čelisti. Během prací Národní muzeum provede i 3D skenování a vytvoří animaci, kterou návštěvníci uvidí v připravovaných stálých expozicích. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí muzea Lenka Boučková.

Národní muzeum v době, kdy je kvůli koronaviru uzavřeno, připravuje podoby některých svých aktuálních i plánovaných výstav ve virtuální podobě. Na příští týden připravuje i virtuální výstavu O velrybě věnovanou právě plejtvákovi myšokovi, jeho historii a zajímavostem.

Kostra plejtváka myšoka je symbolem Národního muzea a nebyla nikdy dříve kompletně restaurována. Odborníci již odstranili staré tmely a výplně, udělají nové a celkově ošetří kostru tak, aby vznikla její základní kosterní podoba. Kvůli zmíněnému sundání čelisti muzeum spolupracovalo s Kloknerovým ústavem ČVÚT a s Fakultou chemické technologie VŠCHT.

Musel se vypočítat statický model, aby se vyloučila možnost poškození závěsného systému kostry. Celá kostra váží zhruba čtyři tuny, přičemž čelisti jsou nejtěžší částí a váží téměř půl tuny. Následně se budou čelisti restaurovat přímo v muzeu a poté budou nově zavěšeny tak, aby bylo do budoucna vyloučeno jejich poškození.

Pražané měli poprvé příležitost spatřit kostru plejtváka v listopadu 1888 v domě U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Do současné Historické budovy Národního muzea byla převezena v roce 1892.

Ředitel muzea Michal Lukeš před několika dny ČTK řekl, že vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru pro muzeum znamenají propad měsíčních příjmů zhruba o deset milionů korun. Kromě virtuálních výstav příští týden Národní muzeum spustí vzdělávací videa se zajímavostmi pro žáky základních škol na svém YouTube kanálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď