Restaurátoři dokončili práci na hrobce rodiny Stiassni v Brně

foto Opravenou hrobku židovské průmyslnické rodiny Stiassni představili 15. dubna 2019 na židovském hřbitově v Brně zástupci spolku Přátelé vily Stiassni. Cena prací přesáhla 200.000 korun, které věnovali soukromí dárci.

Brno - Opravenou hrobku židovské průmyslnické rodiny Stiassni dnes na židovském hřbitově v Brně představili zástupci spolku Přátelé vily Stiassni. Cena prací přesáhla 200.000 korun, které věnovali soukromí dárci.

"Práce skončily sice už loňském roce, ale rozhodli jsme se hrobku představit v roce 90. výročí nastěhování rodiny Stiassni do nového rodinného sídla na Hroznové ulici," řekl předseda spolku Zdeněk Musil.

V hrobce, která je postavená jako osmimístná, je uložen pouze zakladatel průmyslnického roku Josef Stiassni, otec Alfréda, který nechal postavit slavnou funkcionalistickou vilu podle návrhu Ernsta Wiesnera. Jméno manželky Josefa, Friedrike, je na hrobce dopsáno in memoriam ve zvláštním tvaru - jako Riki Stiassná.

"Dlouho jsme my ani zástupci židovské obce netušili, kdo její jméno na hrobku nechal přidat. Riki totiž ze zdravotních důvodů s rodinou odejít nemohla a zemřela v koncentračním táboře Terezín v roce 1942," dodal Musil. Nakonec díky korespondenci zjistili, že jméno nechal na náhrobek dopsat vnuk Friedrike a Josefa Karl, který Brno navštívil po osvobození Československa.

Hrobka postavená v roce 1916 byla zašlá a porostlá mechem. Restaurátoři museli nánosy odstranit, kámen vyčistit a znovu pozlatit nápisy. "Naštěstí byla hrobka staticky v pořádku, pouze levá strana balustrády se kvůli terénu hroutila, ale to se povedlo opravit," uvedla Zuzana Hlavicová z firmy Pastiglia, která rekonstrukci provedla.

Josef a Nathan Stiassni založili v Brně v roce 1968 textilní firmu Brüder Stiasni, kterou později převzali tři Josefovi synové Alfréd, Rudolf a Ernst. Po druhé světové válce se jejich továrna stala základem pro přádelny a tkalcovny vlny Vlněna. Josef Stiassni zemřel v roce 1916, většina členů této židovské rodiny uprchla na začátku 2.světové války před nacisty do Spojených států.

Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby řady významných osobností - například architekta Otto Eislera, Ernsta Wiesnera, obchodníka s vlnou Heinricha Gomperze nebo textilních průmyslníků Löw-Beerů a s nimi spřízněných Tugendhatů.

Na brněnském hřbitově je 11.500 hrobů a 6500 náhrobků. Celý areál je památkově chráněný, jednotlivé hroby ale nikoli. Minulý rok jej navštívilo 7500 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď