Restaurátoři dokončili práce na oponě z turnovského muzea

foto Restaurátorky Lenka Tučková a Laura Žáková (vzadu) dokončovaly 20. září 2021 ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku opravu opony z turnovského muzea s vyobrazením Turnova. Jde o monumentální divadelní oponu o rozměrech 4,87 krát 7,57 metru z druhé poloviny 19. století.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Restaurátoři dokončili po více než dvou letech práce na historické oponě z turnovského muzea. Na opravu rozsáhlého díla s vyobrazením Turnova o rozměrech 4,87 krát 7,57 metru si najali část mlýna Sárovec u Vysokého Mýta, kde oponu mohli rozložit na podlaze v druhém patře. Byla poškozená nevhodným uložením na půdě turnovského muzea, řekl ČTK akademický malíř Jiří Látal, který restaurování vedl.

Fotogalerie

"Celá opona se musela podlepit novým plátnem, protože originální bylo velmi slabé a potrhané. Bylo v něm hodně defektů, takž jsme museli oponu znovu zformátovat a nastavit kraje, které byly velni potrhané. Navíc tam bylo několik desítek trhlin, které se musely podkládat speciálními mezivložkami," uvedl Látal.

Rubovou stranu bylo nutné vyčistit a poté restaurátoři přikročili k opravám malby. Po zpevnění, vyčištění a tmelení ji několik odborníků retušovalo. "Retuš byla velice náročná a rozsáhlá, protože poškození bylo značné. Malba byla místy vydrolená a odřená. Protože se jedná o až realistické znázornění města před 150 lety, snažili jsme se vše provést tak, aby všechny detaily byly čitelné," řekl Látal. Restaurátor má za sebou již opravy opon z divadel v Třeboni, Chrudimi nebo Havlíčkově Brodě.

Na horní a dolní část turnovské opony budou umístěny závěsy, aby se mohla instalovat v novém prostoru. V budoucnu by měla být zavěšena na stěně vestibulu v přístavbě divadla v Turnově. Cena restaurování dosáhla asi 750.000 korun včetně DPH. Dovnitř se opona navinutá na válci stěhovala po schodišti. Po opravách, při nichž se její rozměry zvětšily, ji bylo nutné vnést do horního patra a spustit dolů ze střechy.

O historii opony se toho moc neví. Pravděpodobně vznikla k otevření divadla roku 1874. Autorem by mohl být turnovský malíř Michal Bělohlávek a jako motiv si zvolil pohled na město. Jsou známa jen dvě starší vyobrazení Turnova. První je grafika z období kolem roku 1800 od Franze Worla, který zachytil ještě staré město. Druhá je litografie Josefa Bělohlávka, někdy z roku 1850. Oponu muzeum restauruje díky evropskému projektu, na který získalo dotaci bezmála sedm milionů korun. Muzejníci vybrali devět nejcennějších souborů, které potřebují restaurátorský zásah.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď