Restaurace v Praze byly přes otevření interiérů poloprázdné

foto Výčepní Rostislav Janko dezinfikoval 23. května 2020 pípy ve Stopkově Plzeňské pivnicI v centru Brna, která se po nucené přestávce způsobené pandemií koronaviru znovu otevře 25. května 2020.

Praha - Většina restaurací v centru Prahy byla dnes v odpoledních hodinách poloprázdná. Na předzahrádkách moc lidí zřejmě i vlivem nepříznivého počasí nebylo, zjistil redaktor ČTK na místě. Lidé, kteří seděli uvnitř, roušky na obličejích neměli, vzhledem k obsazenosti podniků ale byli od ostatních hostů daleko. Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven se současné tržby otevřených restaurací a hospod pohybují na 30 až 40 procent obvyklých hodnot. Dnes byl první den, kdy podniky mohly otevřít své vnitřní provozy pro zákazníky.

Podle společnost Makro začali restauratéři podniky znovu zásobovat, což vidí na tržbách za poslední týden. "Poslední týden jsme sledovali postupné snižování záporného čísla v obratech, největší zájem jsme pak zaznamenali hlavně o víkendu, kdy se restauratéři začali připravovat na pondělní celkové otevření restaurací. Jsme rádi, že se gastronomie začíná opět probouzet," uvedla za firmu Romana Nýdrle.

"Poslední dva týdny, kdy jsou otevřené restaurační zahrádky, potvrdily, že návrat hostů bude pozvolný a bude trvat týdny až měsíce, než se návštěvnost vrátí na původní úroveň. Podle prvních odhadů se tržby otevřených podniků zatím pohybují na úrovni 30 až 40 procentech obvyklých hodnot a zdaleka ne všechny restaurace otevřely v minulých dnech zahrádku. Řada z nich na to nemá podmínky nebo čekala až na otevření vnitřních prostor," dodal pivovarský svaz.

Podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové se propadla výroba piva pro český trh za březen a duben o 400.000 hektolitrů. "Od května se výroba začíná opět zvyšovat, nicméně podle zpráv z pivovarů je odběr sudového piva stále na polovině obvyklých hodnot v tomto měsíci. Pivovary aktuálně odhadují celkový pokles produkce za rok 2020 v rozmezí 10 až 15 procent, bude ale záležet na tom, jak rychle se hosté vrátí do hospod a jaká bude letní sezona," sdělila ČTK ředitelka.

Ačkoliv většina podniků byla v centru Prahy znovuotevřená, redaktor ČTK viděl i několik pohostinství která neotevřela, či informovala, že otevře až 1. června. Počty rezervací, které prováděli zákazníci v posledních dnech do ode dneška otevřených podniků, klesl proti loňsku podle serveru Restu o 40 procent.

Útraty v restauracích během karantény meziročně klesly až o polovinu, po otevření zahrádek činil propad 19 procent. Vyplývá to z dat České spořitelny. Restaurace a hospody ve střední Evropě musely v březnu kvůli opatření proti šíření koronaviru zavřít.

Před pandemií utráceli Češi za stravování v barech, restauracích či jídelnách průměrných 15.850 korun na hlavu ročně. Stravování a ubytování patřilo v ČR podle zjištění analytického projektu Evropa v datech mezi nejlevnější v Evropě, nejnižší částky platili hosté na Balkáně. V Česku ještě v lednu za oběd nejvíce platili Středočeši s mediánem útrat 160 korun.

"Uvolnění opatření a otevření zahrádek přineslo v druhém květnovém týdnu hospodám a restauracím dle útraty prostřednictvím našich platebních terminálů nárůst objemu plateb kartou o 20 procent oproti prvnímu týdnu. Stále je to ale výrazně méně, než byl objem plateb před začátkem krize," dodal mluvčí UniCredit Bank Czech republic and Slovakia Petr Plocek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď