Republikánský poslanec, zanícený odpůrce interrupcí, nutil milenku k potratu

foto Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Tim Murphy na snímku z roku 2014.

Washington - Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Tim Murphy se rozhodl rezignovat, když vyšlo najevo, že svou milenku nutil k potratu. Oznámil to ve čtvrtek šéf Sněmovny reprezentantů, Murphyho stranický kolega Paul Ryan. Murphy proslul v Kongresu jako zanícený odpůrce interrupcí. Jeho milenka, jak se ukázalo, nakonec těhotná nebyla.

Skandál odhalil list The Pittsburgh Post-Gazette, který v úterý publikoval kompromitující textové zprávy, které si mezi sebou vyměnili ženatý Murphy a jeho milenka Shannon Edwardsová. Když poslanec na facebooku publikoval svá prohlášení brojící proti potratům, Edwardsová mu podle pittsburského listu napsala: "Nemáš problém rozhlašovat do světa svá protipotratová prohlášení a zároveň ti nevadí žádat mě o potrat našeho nenarozeného dítěte".

Murphy se ke vztahu s Edwardsovou přiznal během svého rozvodového řízení. Jeho milenka, jak se nakonec ukázalo, těhotná nebyla. Aféra propukla v době, kdy Sněmovna reprezentantů schválila republikánskou novelu, která zpřísňuje podmínky pro přerušení těhotenství. Murphy byl jedním z předkladatelů.

Poslanec nejprve v reakci na skandál oznámil, že nebude svůj post obhajovat v příštích kongresových volbách, které se konají příští rok v listopadu. Ve čtvrtek se podle Ryana rozhodl rezignovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď