Republikáni v Senátu zablokovali vznik komise k vyšetření nepokojů

foto Policista míří zbraní na demonstranta, který násilím pronikl do budovy amerického Kongresu.

Washington - Republikáni v americkém Senátu dnes podle očekávání zablokovali návrh na vytvoření vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi nepokojů ze 6. ledna. Společnou schůzi Kongresu k podzimním volbám hlavy státu tehdy narušil dav stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odmítajícího výsledek voleb. Podle agentury AP dnešní vývoj v Senátu opět ukázal věrnost Republikánské strany jejímu poslednímu prezidentovi.

Plán zřídit speciální desetičlennou vyšetřovací komisi schválený Sněmovnou reprezentantů při dnešním procedurálním hlasování podpořilo 54 z celkových 100 senátorů. K tomu, aby projednávání návrhu mohlo pokračovat, bylo vzhledem k pravidlům Senátu zapotřebí 60 hlasů. Pro usnesení hlasovalo jen šest republikánů, z nichž pět v únoru po projednání ústavní žaloby za "podněcování ke vzpouře" podpořilo Trumpovo odsouzení.

Cílem návrhu zákona byl vznik expertní skupiny, do níž by pět členů jmenovali lídři Demokratické strany v Kongresu, druhou polovinu pak lídři republikánští. Komise by se zabývala "fakty a okolnostmi" kolem lednových nepokojů, při nichž zemřeli čtyři lidé. Jeden ze zasahujících policistů zemřel o den později v nemocnici.

Ve sněmovně zřízení komise podpořilo i více než 30 republikánských členů, jejich lídr Kevin McCarthy se ale proti návrhu jasně vymezil. Odmítavé stanovisko pak dal během posledních dní jasně najevo i lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell. On a mnozí jeho straničtí kolegové iniciativu vykreslovali jako zbytečnou a zpolitizovanou. Podle nich by nemohla přinést žádná nová fakta.

"Čeho se bojíte? Pravdy?" reagoval na republikánské výhrady senátní lídr demokratů Chuck Schumer. "Hanba republikánům, že se snaží zamést hrůzy toho dne (6. ledna) pod stůl, protože se bojí Donalda Trumpa," prohlásil po dnešním hlasování.

Podle agentury Reuters měli republikáni obavy, že vyšetřovací komise by i během kampaně před nadcházejícími kongresovými volbami odkláněla pozornost k násilnému jednání Trumpových příznivců a pokračující snaze exprezidenta nepravdivě vykreslovat loňské volby jako zmanipulované. Někteří republikánští kongresmani v posledních týdnech lednové násilnosti, při kterých utrpěly zranění desítky policistů, zlehčují, zatímco lídři strany k otázce zpochybňování výsledků loňských voleb přistupují jako k uzavřené věci.

Nejméně jeden republikán se dnes postavil proti plánu vytvoření expertní komise přesto, že v únoru dal najevo podporu vyšetřování po vzoru toho, které následovalo po teroristických útocích 11. září 2001. Nový návrh v Senátu ztroskotal na systému obstrukcí, který umožňuje menšině členů blokovat projednávání nejrůznějších legislativních opatření. Média podotýkají, že republikáni dnes nástroj obstrukce využili poprvé od odchodu Trumpa z Bílého domu.

Z jeho stranických kolegů vznik vyšetřovací komise podpořila například aljašská senátorka Lisa Murkowská, která ve čtvrtek blokování snahy popisovala jako "rozhodnutí ve prospěch krátkodobého politického zisku". Prezident Joe Biden zase uvedl, že si nedovede představit, že by někdo mohl hlasovat proti vyšetřování "nejhoršího napadení Kapitolu od občanské války".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď