Renault má speciální řešení pro hašení elektromobilů

foto Ilustrační foto -

Technici automobilky Renault společně s technickými poradci francouzských hasičů vymysleli řešení, které významným způsobem urychluje uhašení hořícího elektromobilu.

„Vlastně se jedná o dva speciální otvory, kterými je možné zaplavovat prostor baterie proudem vody,“ vysvětlila Claire Petit-Boulangerová – expertka na bezpečnost vozů ve společnosti Renault Group Engineering.

Podle praktických zkušeností hasičů se je tak možné hořící baterii uhasit již během pěti až deseti minut. Klasický způsob hašení pomocí vody proudící jen na povrch obalu baterie přitom vyžaduje hodinu až tři hodiny práce hasičů.

Speciální otvory jsou za normálního stavu hermeticky uzavřené a zamezují i přístupu prachu a vlhkosti do prostoru baterie. Jsou ale zakryty speciálním materiálem, který se roztaví, pokud teplota v baterii přesáhne stanovenou mez.

„Vlastně jsme to vyvinuli kvůli urychlení hašení vozů v obytných zónách. Ve Francii totiž ročně dochází k bezmála padesáti tisícům žhářských útoků na zaparkované vozy,“ vysvětlila Petit-Boulangerová. Takový požár pak samozřejmě může ohrozit další majetek a při rozšíření i lidské životy.

Jeden z otvorů se u moderních elektromobilů značky Renault obvykle nachází v interiéru pod zadními sedačkami, druhý, kterým pak voda zase odtéká ven, je na podvozku.

Právě žhářské útoky, případně zkraty elektroinstalace, jsou nejčastějšími příčinami požárů elektromobilů. „Při jízdě, dobíjení ani při jiném běžném používání vozidel s elektrickým pohonem požár nevzniká,“ potvrdili redaktorovi portálu Autonaelektřinu.cz představitelé tuzemských hasičských sborů. Právě pro ně totiž Renault speciální školení o své technice připravil.

Hasiči by, jak vyplynulo z diskuse, podobně připravené otvory do baterií pro jejich zaplavování uvítali i u vozů jiných typů značek. Klasické vnější ochlazování baterie je totiž zdlouhavé a je při něm zapotřebí obrovské množství vody.

Renault uvádí, že díky jeho řešení klesla potřeba vody z původních 11 tisíc na 1 300 litrů.

 

  Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď