Remek: Získal jsem větší nadhled

foto Obálka PDF prezentace Česká stopa v kosmu slaví 40 let, kterou připravil Protext ČTK.

Časy, kdy mluvil Vladimír Remek s novináři jako na běžícím pásu, jsou dávnou minulostí. Letos na konci ledna skončil jako velvyslanec v Moskvě, odešel do penze a s médii komunikuje pouze výjimečně. Výjimku udělal například tento týden pro ČTK. Archivní rozhovory s novináři nebo chat se čtenáři webu Technet.cz, z nichž vybíráme následující pasáže, nabízejí naštěstí dostatek postřehů, které si Remek ze své historické výpravy přivezl a o něž se aktuálně i v uplynulých letech pro potřeby tohoto speciálu podělil.

O svých zážitcích z letu jste vykládal mnohokrát. Na co po těch letech vzpomínáte nejvíce?

Nejsilnějším pocitem byl dojem z fantastického týmu a týmové spolupráce, která klapala. Klapala se vším všudy. Výsledkem bylo, že se tehdejší Československo stalo třetí zemí světa ve vesmíru, já osobně kosmonautem a mohl jsem být u toho.

Jak se změní myšlení člověka, který vidí Zemi z vesmíru?

Za sebe mohu konstatovat, že jsem získal větší nadhled. Vidím, nebo se o to snažím, věci v širších souvislostech.

Čekal jste v roce 1978, že budete nejen prvním, ale také jediným československým kosmonautem?

Tehdy jsem si myslel, že v rámci programu Interkosmos bude náš let mezníkem, že dojde k většímu rozvoji a přijdou další lety občanů. Nepochyboval jsem, že se bude rozvíjet kosmonautika a že přijdou další československé družice. Nečekal jsem, že to bude trvat skoro dvacet let, než zase poletí někdo další slovenský kosmonaut Ivan Bella. To už bylo po rozdělení Československa.

Mimochodem, byl výlet do kosmu pohodlný?

Nejpohodlnější to nebylo. Ale za to to bylo fantastické jako příležitost. Ve své době to byl vrchol techniky, počítače ani mobilní telefony ještě nebyly...

Celou přílohu si můžete stáhnout zde.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď