Rektor VŠE chce svolání senátu fakulty k odvolání Ševčíka

foto Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze svolali demonstraci, na níž chtějí vyzvat děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka k rezignaci, 15. března 2023.

Praha - Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák teprve požádá o svolání akademického senátu Národohospodářské fakulty VŠE, kde by se mělo jednat o odvolání děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Zasedání by se mohlo konat do týdne od podání žádosti, řekla ČTK mluvčí univerzity Věra Koukalová. Kvůli nespokojenosti s děkanovým vystupováním na veřejnosti včetně účasti na sobotní protivládní demonstraci vyzval rektor Ševčíka v pondělí k rezignaci. Ševčík uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod, a odmítl, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici.

Fotogalerie

Dvořák po úterním jednání vedení VŠE oznámil, že pokud Ševčík sám nerezignuje, za nejvhodnější řešení považuje, aby ho odvolal akademický senát národohospodářské fakulty. Pokud by fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, chce rektor využít své pravomoci navrhnout odvolání. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy. Zasedání celouniverzitního akademického senátu bude svoláno až v závislosti na výsledku jednání akademického senátu národohospodářské fakulty, uvedla dnes Koukalová.

Ševčík tvrdí, že u sobotního protestu před Národním muzeem, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, jen pomáhal zraněnému. Odmítl také, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor školy. Na žádost rektora už dříve omezil své vystupování na veřejnosti, přestal být ekonomickým expertem hnutí Trikolora a na protivládních demonstracích nevystupuje jako řečník, řekl.

Ševčík představuje pro univerzitu reputační problém i podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Balaš se domnívá, že Ševčíkovo postavení v čele fakulty je neudržitelné. Ministr školství ale nemá žádné právní nástroje na odvolání děkana z funkce, uvedl na svém facebooku.

Studenti VŠE na demonstraci vyzvali Ševčíka k rezignaci

Několik stovek studentů a dalších účastníků z řad veřejnosti dnes před sídlem VŠE na pražském Žižkově demonstrovalo proti děkanovi Ševčíkovi. Protestující vysokoškoláci chtějí, aby Ševčík funkci děkana dále nezastával, vyzvali ho proto k rezignaci. Ševčík podle demonstrantů kazí svým vystupováním na veřejnosti reputaci fakulty a celé školy. Na místě konání protestu se sešli i podporovatelé nynějšího děkana. Na akci dohlíželi policisté a antikonfliktní tým.

Vysokoškolákům, kteří se dnes po poledni sešli před univerzitní budovou, vadí Ševčíkovo vystupování na veřejnosti včetně jeho přítomnosti na sobotní protivládní demonstraci. Organizátoři protestu, kterými byli studenti národohospodářské fakulty, uvedli, že Ševčík svými veřejnými projevy poškozuje dobré jméno fakulty a univerzity. Na shromáždění přečetli text otevřeného dopisu, v němž ho vyzvali k rezignaci. Člen akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník zase apelovali na členy akademického senátu fakulty, aby děkana odvolali.

Někteří studenti si s sebou přinesli transparenty, na nichž byli nápisy jako "Ševčík = ostuda VŠE". Objevoval se i popisek "Jsem tady náhodou", který odkazoval na děkanova vyjádření k jeho účasti na sobotní protivládní demonstraci.

Na náměstí Winstona Churchilla, kde se protest studentů konal, přišla rovněž asi dvacítka Ševčíkových podporovatelů. Ti na transparentech volali mimo jiné po pluralitě názorů na akademické půdě a odsuzovali výpovědi z práce kvůli odlišnému názoru. Projevy řečníků přerušovali občasnými výkřiky, kterými Ševčíkovy postoje a názory hájili.

Ševčíka v otevřeném dopise rektorovi nazvaném "Nechte učit Ševčíka" také podpořili někteří politici, publicisté, podnikatelé či právníci, mezi nimi poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza, ústavní právník Zdeněk Koudelka, publicista Michal Semín, šéfka Trikolory Zuzana Majerová nebo Jindřich Rajchl, jehož strana Právo Respekt Odbornost (PRO) sobotní demonstraci na Václavském náměstí svolala.

Signatáři dopisu míní, že rektorova výzva k rezignaci kvůli Ševčíkově účasti na demonstraci a následném incidentu u Národního muzea znamená návrat před rok 1989. Děkan se podle nich naopak zachoval příkladně, když se zastal muže zraněného po "nevybíravém policejním zásahu". "Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci," napsali Dvořákovi. Vyzvali ho ke změně stanoviska. "Máte výjimečnou příležitost prokázat, že i vám je návrat České republiky k totalitním praktikám cizí. Pokud ji nevyužijete, i my budeme žádat rezignaci. Nikoli však děkana Ševčíka, ale vaši," uvedli v závěru dopisu, který zaslali ČTK.

Balaš: Ševčík je pro VŠE reputační problém, neměl by být dále děkanem

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík představuje pro univerzitu reputační problém, uvedl ministr školství Vladimír Balaš v úterý večer na svém facebooku. Domnívá se, že Ševčíkovo postavení v čele fakulty je neudržitelné. Doplnil ale, že ministr školství nemá žádné právní nástroje na odvolání děkana z funkce. Ševčíka v pondělí vyzval kvůli jeho dlouhodobému vystupování na veřejnosti včetně účasti na sobotní protivládní demonstraci k rezignaci rektor VŠE Petr Dvořák. Ševčík uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod a odmítl, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici.

"Děkan Ševčík představuje pro VŠE reputační problém a domnívám se, že jeho setrvání ve funkci je s ohledem na opakované excesy neudržitelné. Ministr školství nemá žádné právní nástroje na jeho odvolání.Případem porušování etického kodexu VŠE z jeho strany se zabývají příslušné orgány školy," napsal ministr na sociální síti.

Kvůli nespokojenosti s Ševčíkovým vystupováním na veřejnosti chtějí odchod nynějšího děkana z funkce někteří studenti a absolventi VŠE. Dnes po poledni pořádají před sídlem VŠE demonstraci, na níž chtějí Ševčíka vyzvat k rezignaci, případně apelovat na akademický senát fakulty, aby děkana odvolal.

Ševčíkovo vystupování na veřejnosti bylo tématem úterního jednání vedení VŠE. Po něm Dvořák oznámil, že za nejvhodnější řešení považuje, aby Ševčíka odvolal akademický senát národohospodářské fakulty. Zasedání fakultního orgánu se bude podle rektora konat asi nejdříve za týden. Pokud by fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, chce rektor využít své pravomoci navrhnout odvolání. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy.

Ševčík tvrdí, že u sobotního protestu před Národním muzeem, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, jen pomáhal zraněnému. Odmítl také, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor školy. Dodal, že na žádost rektora už dříve omezil své vystupování na veřejnosti, přestal být ekonomickým expertem hnutí Trikolora a na protivládních demonstracích nevystupuje jako řečník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď