Rektor jmenoval nového děkana ostravské Lékařské fakulty Maďara

foto Ilustrační foto - Vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar vystoupil 15. května 2020 v Praze na tiskové konferenci k představení podmínek a hygienických pravidel pro provozy a činnosti, které se obnoví 25. května při další vlně uvolňování protiepidemických opatření.

Ostrava - Rektor Ostravské univerzity Jan Lata dnes jmenoval do funkce nového děkana Lékařské fakulty Rastislava Maďara. Známého epidemiologa si v pondělí v tajné volbě vybral do čela fakulty její akademický senát. Na návrh senátu ho do funkce Lata jmenoval, potvrdil to ČTK.

"Dnes byl jmenován a je děkanem," uvedl Lata. Maďar zvítězil v prvním kole děkanské volby, když získal deset z 18 možných hlasů, tedy nejtěsnější nadpoloviční většinu nutnou pro zvolení hned v prvním kole. Kromě Maďara se o funkci děkana ucházel i proděkan pro vědu a výzkum Václav Procházka, který získal osm hlasů senátorů, a Karel Drgáč, který působil například jako ředitel Slezského divadla v Opavě a podporu mu v pondělí nevyjádřil žádný ze senátorů.

Maďar nahradil ve funkci Arnošta Martínka, který rezignoval. Akademický senát Ostravské univerzity loni v prosinci nejprve rozhodl o odvolání Martínka k 2. lednu. Důvodem byla pochybení při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad. Odvolaný děkan se ale obrátil na soud, který vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce. Škola musela zrušit chystané děkanské volby plánované původně na březen a čekat na konečný verdikt soudu, u něhož Martínek uspěl. Krátce na to oznámil, že rezignuje. Důvodem byl především fakt, že se škole hlavně kvůli nedostačujícímu personálnímu zabezpečení nepodařilo získat novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství.

Maďar už dříve ČTK řekl, že za zásadní úkol považuje vyřešení problému s akreditací pro obor Všeobecné lékařství. Významným způsobem chce rovněž podporovat vědu a výzkum. Nutné je podle něj dokončit například cvičnou nemocnici a vivárium pro vědecké pokusy. Jeho cílem je rovněž sjednotit akademickou obec a nápravit vztahy mezi fakultou a rektorátem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď