Rekonstrukce státu: Nová vláda může prosadit devět protikorupčních zákonů

foto Soud, rozsudek, kladívko - ilustrační foto.

Praha - Nová vláda může už v prvním roce svého působení prosadit devět protikorupčních zákonů, které jsou z velké části připravené. V tiskové zprávě to dnes uvedla platforma Rekonstrukce státu. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat, označily zhruba dvě třetiny občanů korupci za téma, jímž by se nový kabinet měl ve svém čtyřletém funkčním období zabývat.

V průzkumu, který provedla agentura Ipsos na začátku prosince, považuje korupci za závažný problém 92 procent respondentů. Jako „velmi závažný“ ho vnímá převážně starší generace. Celkem 63 procent dotázaných pokládá korupci za téma, které by měl řešit nový kabinet. Na otázky odpovídalo 1050 lidí.

„Korupce je v Česku stále přítomná a lidé to evidentně vnímají. Řadu protikorupčních nástrojů už se podařilo prosadit, veřejné peníze se daří lépe hlídat například díky registru smluv nebo evidenci skutečných majitelů firem, které usilují o dotace a veřejné zakázky. Několik klíčových zákonů se ale zaseklo v legislativním procesu,“ upozornil vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický. Zmínil například zákon o ochraně oznamovatelů nebo rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na státem vlastněné akciové firmy.

Karlický připomněl, že nově vznikající vláda je složená ze stran, které před volbami deklarovaly vůli přijmout řadu protikorupčních zákonů. V koaličním programovém prohlášení pak kabinet Petra Fialy (ODS) konkrétně slibuje přijmout novelu zákona o střetu zájmů, novelu zákona o státním zastupitelství, reformu antimonopolního úřadu nebo rozšíření pravomocí NKÚ.

„V programovém prohlášení ale postrádáme například novelu informačního zákona směřující k posílení práva na informace, reformu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí nebo zákon o lobbování. Doufáme, že i tak je vláda bude prosazovat,” podotkl právník Lukáš Kraus, vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu. Zákony jsou podle něj kvalitně připravené už z minulého volebního období.

Do devítky norem, který by vláda podle platformy mohla prosadit už napřesrok, patří vedle výše zmíněných právních předpisů ještě novela zákona o veřejnoprávních médiích. Ta má zkvalitnit fungování mediálních rad České televize a Českého rozhlasu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď