Reforma financování regionálního školství se zřejmě odloží o rok

foto Ilustrační foto - Ministr školství za ANO v demisi Robert Plaga.

Praha - Reforma financování regionálního školství se nejspíš odloží o rok. Navrhli to zástupci ANO v rámci novely školského zákona. Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes toto odložení na rok 2020 podpořil. Podle něj to usnadní náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. ODS usiluje o nejméně dvouletý odklad, ČSSD se postavila proti odložení podobně jako například STAN, podle nich by pozdržení reformy ohrozilo financování škol.

Sněmovna novelu, která má na popud ODS zrušit povinnost mít od roku 2020 v mateřských školách místa i pro dvouleté děti, poslala do závěrečného kola schvalování. Dostane se k němu nejdříve koncem června.

Poslanci pravděpodobně zruší povinnost mateřských škol přijímat děti mladší tří let s tím, že by to nadále záleželo na samotných školách. Důvodem je to, že ne všechny školky jsou na to kapacitně připraveny a že jejich rozšíření by neúměrně zatížilo obce.

Sociální demokraté by chtěli prosadit alespoň to, aby školky byly povinny v září přijímat dvouleté děti, jimž budou do konce roku tři roky. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by chtěla, aby ministerstvo školství od 1. ledna 2019 upravilo vyhláškou podmínky pro vzdělávání dětí mladších tří let.

Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle Plagy vyžadovalo investice do rozšíření kapacity mateřských škol 283.000 korun na dítě, což by při 40.000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun. Podle Valachové by náhradním řešením mohla být i povinnost obcí zřizovat dětské skupiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď